Jak zachować się na rozmowie kwalifikacyjnej?

rozmowa kwalifikacyjna

Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym graczem na rynku pracy, czy debiutantem dopiero kończącym szkołę, zawsze dobrze jest odświeżyć zasady dobrych manier na rozmowie kwalifikacyjnej. Oto cztery podstawowe rzeczy, które pomogą Ci zabłysnąć podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Przygotuj się na rozmowę

Poświęcenie czasu na solidne przygotowanie się jest najbardziej sumienną rzeczą, jaką możesz zrobić przed rozmową kwalifikacyjną. Zaproszenie na rozmowę do firmy zazwyczaj wskazuje na chęć poświęcenia czasu na rozmowę z Tobą. Najlepszym sposobem, aby szanować ten czas, jest przybycie w pełni przygotowanym, aby móc odpowiedzieć na wszystkie pytania i zadać też własne.

Traktuj rozmówcę z szacunkiem

Dotyczy to wszystkich dziedzin życia i zasada ta jest również ważna w kontekście rozmowy kwalifikacyjnej. Od momentu wyjścia z domu w dniu rozmowy kwalifikacyjnej podejmij świadomy wysiłek okazywania szacunku. Takie zachowanie docenią pracodawcy z miejsc pracy opisanych w linku https://franczyzawpolsce.pl/w-jakich-miejscach-szukac-pracy-w-poznaniu/. Uważaj na to, jak zachowujesz się w drodze do pracy lub w windzie — nikt nie zdobywa punktów za nie przytrzymanie drzwi kierownikowi HR. Pomyśl z wyprzedzeniem o tym, w jaki sposób będziesz traktować wszystkich w biurze i co zrobić, aby dobrze się prezentować. Pracownicy ochrony, recepcjonistki i każda inna osoba, którą napotkasz w drodze do salki konferencyjnej, mogą zostać poproszeni o wyrażenie opinii na Twój temat.

Ćwicz pewność siebie

Wchodząc do budynku, podnieś głowę i ściągnij łopatki do tyłu. Twoja postawa i pewny krok pomogą Ci przekazać profesjonalizm i pewność siebie. Możesz również przećwiczyć ten spacer, aby nie wypaść sztucznie. Czekając na osoby rekrutujące, usiądź z prostymi plecami i otwartymi ramionami. Ręce mogą spoczywać na kolanach lub podłokietnikach. Stopy płasko na podłodze lub skrzyżowane w kostkach. Nie wyciągaj telefonu, aby zachować otwartą mowę ciała i skupić się na spotkaniu. Umieść swoje rzeczy w torbie lub teczce, która jest łatwa do trzymania i może zgrabnie pomieścić wszystko, czego potrzebujesz. Szanuj wspólną przestrzeń. Nie siedź na korytarzu lub salach konferencyjnych w sposób, który przeszkadza to innym (opierając stopy na innym krześle). Podczas rozmowy znajdź harmonię i zachowuj się spokojnie. Bądź optymistyczny, nie będąc zarazem agresywnym. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tej równowagi jest unikanie pochylania się zbytnio do tyłu lub zbytniego wysuwania się do przodu.

Podziękowanie po rozmowie kwalifikacyjnej

W ciągu 24 godzin warto wysłać e-mail z podziękowaniem do kierownika ds. rekrutacji. Może to być krótka notatka z podziękowaniem za poświęcony czas lub dłuższa notatka, która omawia niektóre z rzeczy, które zostały poruszone na rozmowie kwalifikacyjnej. Jeśli tego samego dnia uczestniczysz w kilku rozmowach kwalifikacyjnych z różnymi osobami, najlepiej jest wysłać spersonalizowane podziękowanie do każdej osoby, która przeprowadziła z Tobą rozmowę kwalifikacyjną. Oprócz wiadomości e-mail warto wysłać odręczną notatkę – jest to dobry sposób na pozostawienie dobrego wrażenia.