Łupieżca skóry głowy – łupież

lupiez

Każdy z nas lubi estetycznie i świeżo wyglądać. Zdrowy wygląd zapewnia nam dobre samopoczucie i swobodne zachowania wśród innych ludzi. Niekiedy zdarzają się przykre dla nas sytuacje czy stany naszego organizmu, które wprowadzają nas w stan wewnętrznego spięcia i pozbawiają nas komfortu życia. Jedną z takich przypadłości jest łupież, przez niektórych nazywany pogromcą zdrowej skóry.

Czym jest łupież?

Łupież to jedna z najbardziej powszechnych chorób skóry głowy. Może mieć charakter przewlekły lub okresowy-może pojawić się w czasie ciąży, okresu dojrzewania czy w stanach permanentnego stresu. Łupież częściej występuje u mężczyzn, co jest uwarunkowane nadmierną produkcją sebum, jednak dotyka on również kobiet. Objawia się poprzez nadmierne złuszczanie naskórka wokół mieszków włosowych znajdujących się na owłosionych częściach głowy. Białe płatki skóry są widoczne szczególnie na ciemnych włosach, często opadają na ramiona czy tors. Powoduje to uczucie dyskomfortu, objawy łupieżu mogą być przez niektórych odbierane negatywnie, co może wpływać na budowanie naszego wizerunku.

Co wywołuje łupież na głowie?

Przyczyny powstawania tego schorzenia skóry głowy są znane. Należy do nich przewlekły stres, promieniowanie UV, spore zanieczyszczenie powietrza. Czynniki te sprzyjają mnożeniu się na skórze głowy grzybów drożdżopodobnych, które są naturalnym składnikiem tej partii ciała. Jednak ich nadprodukcja powoduje nadmierne złuszczanie się naskórka, stąd biorą się fruwające wokół twarzy białe płatki. Dodatkowo u niektórych osób może pojawić się łojotokowe zapalenie skóry i świąd.

Jak leczyć łupież?

Leczenie łupieżu nie jest skomplikowane. Szampon przeciwłupieżowy, który zostanie odpowiednio dobrany powinien przywrócić równowagę skórze głowy. W drogeriach czy aptekach znajdziemy szeroki wybór tego typu szamponów, a ich regularne stosowanie spowoduje, że znowu będziemy dumni i zadowoleni z wyglądu naszych głów. Dobry szampon przeciwłupieżowy zawiera wiele aktywnych substancji bakteriobójczych i pokonujących zbyt wielkie ilości czynników grzybiczych. Jedną z takich substancji jest ketokonazol, który zwalcza nie tylko objawy, ale i przyczyny łupieżu. Taki szampon powinien w swym składzie zawierać też odpowiednią ilość siarki, która reguluje pracę gruczołów znajdujących się na obszarze głowy. Tego rodzaju kosmetyk zrównoważy też mikrobiom naszej skóry, czy przywróci odpowiednie proporcje mikroorganizmów żyjących na naszych ciałach.

Nie pozwól, by powrócił

Ponieważ łupież bywa chorobą nawracającą, warto zadbać o siebie nawet wtedy, gdy objawy tej choroby znikną. Przede wszystkim należy unikać stresu, dbać o higienę, nie używać wielokrotnie tych samych ręczników do osuszania włosów po ich umyciu. Ekstremalne warunki pogodowe, szczególnie upały, sprzyjają nadmiernemu poceniu się, co nie wspiera dobrej kondycji włosów. Myjąc skórę głowy trzeba ją dokładnie umyć i usunąć z niej nadmiar używanych przez nas kosmetyków. Stylizując nasze fryzury nie należy umieszczać na nich zbyt wielkiej ilości pianek, żelu czy lakieru, gdyż zaburza to naturalne procesy zachodzące wokół mieszków włosowych.