piątek, 19 kwietnia, 2024

Mała kuchnia w stylu skandynawskim

Styl skandynawski jest ostatnimi czasy jednym z najczęściej wybieranych stylów w nowoczesnych mieszkaniach. To szczególna propozycja, jeśli nie dysponujemy dużą ilością miejsca, a zależy nam na funkcjonalności naszej przestrzeni. Mała kuchnia w stylu skandynawskim jest więc sposobem na połączenie nowoczesności, dobrego wystroju oraz funkcjonalności. Kuchnia mimo swojej prostoty urzeka swoją naturalnością oraz idealnym dopasowaniem się do potrzeb domowników. Sprawdź czym charakteryzuje się styl naszych północnych sąsiadów i jak uzyskać taki efekt w swoim niewielkim mieszkaniu.

Styl skandynawski kojarzony jest przede wszystkim z prostotą oraz naturalnym wykończeniem. W małej kuchni w stylu skandynawskim z pewnością będzie królowała biel bądź jasne odcienie beżu, które przeplatają się z jasnymi, pastelowymi dodatkami. W stylu skandynawskim wszystko ma swoje ściśle określone miejsce, dlatego nie należy obawiać się chaosu, nawet na niezbyt dużej powierzchni.

Mała kuchnia idealnie łączy się z prostotą

Mała kuchnia powinna być przede wszystkim prostota. W stylu skandynawskim króluje minimalistyczne podejście do kształtu mebli, ilości dodatków oraz wykończenia. Szafki, budujące kuchnię mają zazwyczaj proste, gładkie fronty w jednolitym kolorze, a blaty idealnie korelują z ich formą. Dodatkowo w kuchni w stylu skandynawskim znajdziemy jedynie to co jest nam tam niezbędne. W tym przypadku trudno jest mówić o nadmiernej ilości ozdobnych bibelotów bądź fikuśnych żyrandolach, czy zasłonach. Wszystko w takim wnętrzu jest stonowane i posiada jasno określone miejsce oraz dokładnie spełnia przeznaczoną dla niego funkcję.

Mała kuchnia w stylu skandynawskim bardzo często łączona jest również z jadalnią. W tym przypadku szczególną uwagę zwracają na siebie proste stoły oraz krzesła umieszczane w centrum takiego pomieszczenia. Ich wybór powinien być dopasowany do rodzaju mebli, ponieważ wtedy wystrój stanowi spójną całość, która będzie dobrze prezentowała się mimo upływu lat.

Mała kuchnia w stylu skandynawskim idealnie prezentuje się jasnej kolorystyce

W stylu skandynawskim królują jasne, stonowane kolory. Większość znawców i projektantów wnętrz powiedziałoby wręcz, że dla stylu skandynawskiego zarezerwowana została biel, dzięki której wnętrze nabywa prostego, nieco surowego charakteru. Jasne kolory w skandynawskich przestrzeniach podyktowane zostały naturalnymi uwarunkowaniami północnej Europy. Długie zimy i szybko zapadający zmrok wymusiły projektowanie jasnych przestrzeni, które sprawiłyby wrażenie przytulnych i przestronnych, mimo szalejącej za oknem zimy.

Mała kuchnia i organiczne rozwiązania

Styl skandynawski to również możliwość wykorzystywania organicznych rozwiązań. Surowe drewno bądź kamienie są niezwykle często wykorzystywane w tego rodzaju aranżacjach, a dodatkowo prezentują się niezwykle oryginalnie oraz świeżo. Miłośnicy kwiatów oraz uprawiania ziół w swojej kuchni mogą być szczególnie zadowoleni, ponieważ odrobina zieleni w skandynawskiej kuchni jest wręcz zalecana i stanowi najlepszą ozdobę, która nie straci na swojej aktualności przez wiele lat.

Drewniane elementy, wykorzystywanie skosów oraz belek to tani i prosty sposób na przykucie uwagi w skandynawskim wnętrzu, dlatego jeśli zależy Ci na oryginalności i świeżości Twojej niewielkiej kuchni, styl skandynawski zawsze pozostanie doskonałym wyborem.

Funkcjonalność małej kuchni w stylu skandynawskim

I na koniec, najważniejszy, choć bardzo oczywisty wyróżnik stylu skandynawskiego – funkcjonalność. Wnętrza w stylu skandynawskim są zazwyczaj idealnie dopasowane do naszych potrzeb oraz uwarunkowań przestrzeni. Królujący minimalizm nie zagraca przestrzeni, a prostota jest sposobem na optyczne powiększenie niewielkich przestrzeni.

ZOBACZ WIĘCEJ

Kiedy należy wymienić części silników łodzi motorowych?

Silniki łodzi motorowych są niezbędnym elementem każdej jednostki pływającej, zapewniając nie tylko napęd, ale także bezpieczeństwo podczas żeglugi. Jednakże, podobnie jak każde urządzenie mechaniczne,...

Udrażnianie rur – jakie są powszechne metody?

W codziennym pędzie rzadko zwracamy uwagę na nasze rury. Jednak dopiero, gdy zaczynają się problemy z przepływem wody, doceniamy ich znaczenie dla sprawnego funkcjonowania...

Montaż wkładów kominkowych – dlaczego warto powierzyć fachowcom?

Kominek w domu to nie tylko źródło ciepła, ale także element, który wprowadza niepowtarzalny klimat i estetykę. Decydując się na jego instalację, stajemy przed...