niedziela, 14 kwietnia, 2024

WATERPOLO – król aktywności fizycznej w wodzie

Sporty wodne to znakomity pomysł na rozrywkę dla całej rodziny! Zwłaszcza jeżeli po raz pierwszy od dłuższego czasu macie okazję przebywać na wspólnych wakacjach. Sporty wodne są przyjemne, a do uprawiania niektórych z nich nie trzeba nawet umieć dobrze pływać. Wystarczy wejść do płytkiego basenu, podzielić się na drużyny, a nastepnie można przystąpić do gry! Poznaj sekrety waterpolo i daj się wciągnąć w sportową rywalizację!

Waterpolo – co warto o nim wiedzieć?

Sport ten, nazywany również piłką wodną to nie tylko drużynowa rywalizacja, ale i wyśmienita zabawa, w którą można zaangażować całą rodzinę – i to niezależnie od wieku. Jest to również sport, który zdobył fanów na całym świecie, w związku z czym od 1900 roku jest on jedną z dyscyplin olimpijskich. Zmagania drużyn z całego świata można obserwować aż po dziś dzień. W czym tkwi sekret waterpolo?

Gra w piłkę wodną toczy się przynajmniej pomiędzy dwoma drużynami, które na czas toczonej rozgrywki, znajdują się w basenie. Zasady waterpolo są bardzo proste i przypominają poniekąd rozgrywkę piłki ręcznej. Głównym zadaniem zawodników każdej z drużyn jest zdobycie gola kosztem swojego przeciwnika. Podobnie również jak w piłce ręcznej za zdobyty punkt uważa się piłkę umieszczoną w bramce drużyny przeciwnej. Na każdej z nich znajduje się bramkarz, którego zadaniem jest zabezpieczenie bramki przed piłką. A co z reszta drużyny?

Zawodowe drużyny waterpolo składają się z 7 osób – 1 bramkarza i 6 zawodników. Jeżeli jednak grasz dla samej zabawy, nie musisz trzymać się tej sztywnej reguły. Dotyczy ona rywalizacji np. w rozgrywkach olimpijskich, co zwalnia Cię z tego obowiązku. Śmiało możesz zaangazować w grę całą rodzinę i wszystkich znajomych – nawet jeżeli jest Was wszystkich mniej niż 14 osób. Ważne jest jednak stosowanie się do pozostałych reguł. Oto najważniejsze z nich:

  • Gra dzieli się na 4 części, a każda z nich trwa przez 8 minut,
  • Pomiędzy każdą z części gry zawodnikom przysługują 2 minuty przerwy,
  • Przez czas trwania rozgrywki zawodnicy muszą unosić się na powierzchni wody.

Sprzęt sportowy wymagany do gry w waterpolo

Piłka wodna zdobywa w Polsce coraz większe rzesze fanów. Jednak żeby w nią zagrać, potrzeba będzie kilku rzeczy. Wśród nich znajdują się:

  • Piłka do gry – idealna piłka do gry musi unosić się na powierzchni wody oraz możliwa się schwytania przez zawodnika jedną ręką. Dlatego dobrze wybierać modele o średnicy ok. 22 cm.
  • Bramki – niezbędne tak samo jak piłka. Powinny mieć one wysokość 0,9 m oraz szerokość 3 m. Powinny one posiadać solidną konstrukcję oraz spełniać międzynarodowe normy FINA i LEN.
  • Siatki bramek – idealne siatki powinny być wytrzymałe i odporne na działanie wody w basenie. Idealnie posłużą do tego siatki wykonane z polipropylenu. Grubość linek, z których stworzono siatkę, powinna wynosić 3 mm. Tym samym optymalną wielkością oczek w siatce stanowi 10 cm. Równie ważnym aspektem jest kolor linek użytych w siatce. Wskazane jest by były one widoczne, dlatego też dobrze jest wybrać modele w żywych, kontrastujących kolorach.

Poza standardowymi akcesoriami do gry w waterpolo mogą przydać się również stroje dla zawodników oraz boje do wyznaczania granic boiska. Stroje i akcesoria do gry w waterpolo znajdziesz w Decathlonie.

Od czego zacząć amatorskie rozgrywki w piłkę wodną?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, żeby poza elementem zdrowej rywalizacji, nie zabrakło również dobrej zabawy i sprzyjającej atmosfery. Gra w waterpolo z rodziną nie musi się bowiem zakończyć niczyją kontuzją bądź przelaniem krwi. Chodzi o dobrze spędzony czas w towarzystwie bliskich. Jeżeli jednak chcesz podejść do gry jak profesjonalista, to skup się na sprzęcie. Upewnij się, że zakupiona piłka będzie miała odpowiednie rozmiary. Przygotuj miejsce do gry, tak aby bramki obydwu drużyn znajdowały się po przeciwnych stronach. Zadbaj również o zawodników i ich bezpieczeństwo. Pamiętaj, że woda przyciąga promienie słoneczne, w związku z czym nie trudno o poparzenie. Zaopatrz zawodników w krem do opalania z filtrem lub wyposarz ich w koszulki do pływania. Te z kolei pomogą w rozróżnieniu poszczególnych drużyn. Kiedy już tylko sprawy związane z przygotowaniem masz już za sobą – przejdź do podziału na drużyny. Pamiętaj jednak, że gry amatorskie nie muszą opierać się na zaciekłej rywalizacji. Ważne jest tu więc zachowanie równowagi sił pomiędzy drużynami. Wtedy wszyscy zawodnicy nie stracą zapału do gry.

Sprzęt do waterpolo od Decathlon

Na stronie internetowej Decathlon znajdziesz wszystkie niezbędne do gry w piłkę wodną akcesoria. Wśród nich znajdują się m.in.:

  • Piłki do gry – małe i poręczne modele, które zmieszczą się w dłoni zawodnika. Są miękkie i przyjemne w dotyku, a przede wszystkim w chwili dotknięcia się z taflą wody – nie idą na dno. Ich dużą zaletą jest także odporność na działanie wody,
  • Bramki i pola do gry – bramki dostępne w różnych rozmiarach oraz wariantach kolorystycznych. Wykonane z wysokiej jakości materiałów, uzupełnione zostały siatkami z polipropylenu oraz spełniają normy FINA i LEN. Pola do gry pomogą Ci natomiast w wytyczeniu boiska. Wystarczy je jedynie napompować, a następnie wsadzić do basenu,
  • Stroje dla zawodników – w naszej ofercie znajdziesz komplety czepków, jednoczęściowe stroje kobiece oraz szlafroki dla siebie i swojej drużyny. Wykonane z wysokiej jakości tkanin, zapewnią Ci komfortu na cały dzień.

Przekonaj się, że waterpolo to sport, dla Ciebie, Twojej rodziny i znajomych. Poddaj się dobrej zabawie i zaskocz bliskich swoją pomysłowością. Zagraj w waterpolo i wciągnij w nią innych.  

ZOBACZ WIĘCEJ

Montaż wkładów kominkowych – dlaczego warto powierzyć fachowcom?

Kominek w domu to nie tylko źródło ciepła, ale także element, który wprowadza niepowtarzalny klimat i estetykę. Decydując się na jego instalację, stajemy przed...

Podłogi z deski sosnowej – w jakich stylach wnętrz się sprawdzą?

Podłogi są jednym z kluczowych elementów każdego wnętrza, wpływającym nie tylko na jego wygląd, ale także na atmosferę i funkcjonalność. Wśród różnorodnych materiałów wykorzystywanych...

Obsługa kadrowa w siedzibie firmy – jakie ma zalety?

W dzisiejszych czasach skuteczna obsługa kadrowa staje się kluczowym elementem zarządzania personelem w każdej firmie. W związku z tym coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się...