piątek, 2 grudnia, 2022

Atrakcje z łazikiem marsjańskim ERC

Rozwój technologiczny kraju przynosi zyski w postaci jego promocji. Szczególnie cenne są wyjazdy zagraniczne takie jak zawody łazików marsjańskich. Jednakże i w Polsce odbywają się takie zawody. Niebawem bo we wrześniu 2019 r. przy Politechnice Świętokrzyskiej będzie można obserwować zawody łazików marsjańskich z całego świata.

European Rover Challenge oferuje dużo atrakcji. Najbardziej oczekiwaną jest współzawodnictwo łazików marsjańskich w dwóch równoległych kategoriach. Pozostałe eventy to: pokazy eksperymentów naukowych, warsztaty budowy robotów i konferencja mentoringowo biznesowa. Pokazy te mają się odbyć w połowie września przy Politechnice Świętokrzyskiej.

Czym jest European Rover Challenge?

Skrótem jest ERC czyli prestiżowe zawody robotów/ łazików marsjańskich skonstruowane przez zespoły, które mają potwierdzenie bycia studentem. Pomysł ten pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Znana już na całym świecie impreza nosi nazwę University Rover Challenge. ERC jest jej europejską wersją. Po raz pierwszy zorganizowano ją w 2014 roku.

Czym jest łazik marsjański?

Łazik marsjański jest sondą kosmiczną, która ma za zadanie poruszać się po powierzchni danej materii stałej, szczególnie przeznaczony do planet, księżyca czy planetoid. Jest to robot mobilny, w związku z tym drogi, jednak zapewniający więcej możliwości niż tradycyjna wersja tzw. lądownik. Wyróżnia się systemem napędowym wewnątrz sondy, przez co jest większy i cięższy od lądownika. Łaziki marsjańskie nie mają załogi (wyjątek to Lunar Roving Vehicle).

Dotychczasowe edycje European Rover Challenge

Obecna piąta edycja odbywać się będzie przy Politechnice Świętokrzyskiej. Pierwsza edycja obywała się w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim niedaleko Kielc. Natomiast trzecią zorganizowano w województwie podkarpackim w Jasionce koło Rzeszowa. Poprzednia, czyli czwarta edycja, odbywała się w województwie Świętokrzyskim przy Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

Piotr Wawrzyk o łazikach marsjańskich i ERC

Piotr Wawrzyk poinformował, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych włącza się do tej edycji, ponieważ jest to event promujący Polskę, jej przemysł, technikę, naukową myśl technologiczną oraz wyroby, zarówno w kraju jak i za granicą. Szczególnie mocno podkreślając zasługi łazików marsjańskich dla promocji kraju.
Piotr Wawrzyk podkreślił, że łaziki marsjańskie udowadniają, że Polska może się pochwalić nie tylko rolnictwem, handlem ale również może rywalizować technologicznie. Odniósł się tym samym do sukcesu polskich studentów, którzy w czerwcu wygrali zawody łazików marsjańskich w USA.

Jakie atrakcje czekają?

Cały event jest przedsięwzięciem o dostępie otwartym dla każdego. Szczególnie ważnym dla pasjonatów kosmosu, robotyki, nauki technologicznej oraz pokazów naukowo-technologicznych. Wszystkie atrakcje będą odbywały się w namiotach. Będą to m. in.: symulacje hologramowe, przejazdy bolidów, pokazy eksperymentów naukowych, warsztaty budowy robotów. Imprezę będzie wieńczyć pokaz urządzeń zrealizowanych dla misji kosmicznych ESA i NASA. Szczególnie mocno wyczekiwane są zawody łazików marsjańskich.

ZOBACZ WIĘCEJ

Adwokat rodzinny – kiedy warto zdecydować się na jego usługi?

Adwokat rodzinny to bardzo ważny specjalista w życiu każdego dziecka. Dzięki niemu będzie można zadbać o prawa, które dotyczą zarówno dzieci jak i dorosłych....

Wczasy dla seniorów nad Soliną – dlaczego warto tam pojechać?

Wyjechanie na wczasy w wypadku seniorów najczęściej polega na udaniu się do sanatorium. Istnieje jednak wiele innych ciekawych sposobów na wczasy. Przykładem mogą być...

Jak wybrać dobre przedszkole anglojęzyczne?

Przedszkole anglojęzyczne to placówka, która bardzo często kształci współczesne dzieci. Jest to spowodowany faktem, że język angielski staje się powszechny na całym świecie. Jak...