piątek, 2 grudnia, 2022

Budowa domu w sezonie jesienno-zimowym – jak rozplanować prace?

Budowa domu powinna być poprzedzona sporządzeniem dokładnego harmonogramu prac – bez tego ani rusz. Nie zawsze sytuacja pozwala na to, aby rozpocząć ją w sezonie najbardziej optymalnym, czyli wiosną. Nie ma co wówczas załamywać rąk, ponieważ wiele robót można przeprowadzić również jesienią i zimą. O jakich mowa? Podpowiadamy.

Niezbędny sprzęt budowlany – rusztowania nowe czy używane?

Bez względu na to, kiedy rozpoczniemy budowę domu, bezwzględnie musimy zainwestować w rusztowania (np. tutaj: https://szalbud.pl/rusztowania-ramowe/). Czy postawimy na rusztowania używane czy też nowe zależy już tylko od naszych indywidualnych predyspozycji finansowych, a także potrzeb. Jeśli rusztowania ramowe używane (bo właśnie o ramowych najczęściej mowa w takich przypadkach) zostaną kupione od sprawdzonej firmy, wówczas śmiało można w nie zainwestować.

Rusztowania używane budowlane można zarówno kupić, jak i wynająć – na rynku są firmy, które oferują oba takie rozwiązania. Zanim jednak zdecydujemy się na wybór konkretnej, warto sprawdzić, czy używane rusztowania, albo nowe, w zależności na jaką opcję się zdecydowaliśmy, są dopasowane do kształtu interesującej nas budowli, są stabilne, a ponadto łatwe i szybkie w montażu. Na placu budowy każda minuta jest na wagę złota, a zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, kiedy bardzo szybko zapada zmrok.

Zobacz także: http://www.x-mag.pl/budowa-domu-jak-wybrac-dobrego-wykonawce/

Budowa domu jesienią

Jesień z roku na rok nie straszy tak bardzo chłodnymi temperaturami, a wręcz przeciwnie. Często termometry pokazują wartości, które pojawiają się na nich w środku lata. Warto więc to wykorzystać i szybko ruszyć z pracami budowlanymi, zanim spadnie pierwszy śnieg. Jesienią niektórzy inwestorzy decydują się na stawianie fundamentów. Nie warto z nimi czekać do zimy. Wtedy ziemia staje się o wiele bardziej twarda, a co za tym idzie, utrudnia się proces prowadzenia wykopów.

Jeśli na czas zimy zdecydujemy się na przerwanie budowy, trzeba bezwzględnie zadbać o prawidłowe zabezpieczenie placu budowy przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Trzeba szczególnie pomyśleć o murach i stropach. W tym celu bardzo pomocny będzie głównie styropian. Ekipa budowlana powinna także zatroszczyć się o odeskowanie otworów na okna oraz o zabezpieczeniu dachu. Aby to zrobić wystarczy położyć folię albo papę.

Budowa domu zimą

Mimo częstych mrozów i opadów śniegu, pewne prace można z powodzeniem wykonać także zimą. Jeśli użyjemy materiałów, które są dedykowane właśnie temu sezonowi, można na przykład wykonać ocieplenie. Trzeba jednak mieć z tyłu głowy fakt, że niektóre z nich typu kleje czy spoiwa mogą stracić pod wpływem ujemnych temperatur swoje właściwości. To może doprowadzić do sytuacji, w której będzie trzeba wykonać poprawki. Jeśli będziemy chcieli wykonać tak zwane prace mokre, czyli m.in. wylewanie posadzek czy też kładzenie tynków, lepiej jest poczekać, aż temperatura na dworze podskoczy powyżej 5°C.

Jeśli budynek jest w stanie surowym otwartym, to śmiało można przeprowadzić prace murarskie w jego wnętrzu. Warunek – należy dokładnie zabezpieczyć okna za pomocą folii, a także zapewnić prawidłowe ogrzewanie pomieszczeń i ich wentylację. Jeśli budynek jest w stanie surowym zamkniętym, wówczas można już pójść w kierunku stawiania ścianek działowych. Nie ma także przeciwwskazań do kładzenia tynków czy też glazury. Tutaj warto jednak wiedzieć, że z racji tego, iż prace prowadzone są zimą, lepiej jest nie stosować materiałów, które wymagają dużej ilości wody. Mowa głównie o zaprawach wapiennych.

Artykuł partnera: szalbud.pl

ZOBACZ WIĘCEJ

Adwokat rodzinny – kiedy warto zdecydować się na jego usługi?

Adwokat rodzinny to bardzo ważny specjalista w życiu każdego dziecka. Dzięki niemu będzie można zadbać o prawa, które dotyczą zarówno dzieci jak i dorosłych....

Wczasy dla seniorów nad Soliną – dlaczego warto tam pojechać?

Wyjechanie na wczasy w wypadku seniorów najczęściej polega na udaniu się do sanatorium. Istnieje jednak wiele innych ciekawych sposobów na wczasy. Przykładem mogą być...

Jak wybrać dobre przedszkole anglojęzyczne?

Przedszkole anglojęzyczne to placówka, która bardzo często kształci współczesne dzieci. Jest to spowodowany faktem, że język angielski staje się powszechny na całym świecie. Jak...