Budowa domu powinna być poprzedzona sporządzeniem dokładnego harmonogramu prac – bez tego ani rusz. Nie zawsze sytuacja pozwala na to, aby rozpocząć ją w sezonie najbardziej optymalnym, czyli wiosną. Nie ma co wówczas załamywać rąk, ponieważ wiele robót można przeprowadzić również jesienią i zimą. O jakich mowa? Podpowiadamy.
Niezbędny sprzęt budowlany – rusztowania nowe czy używane?
Bez względu na to, kiedy rozpoczniemy budowę domu, bezwzględnie musimy zainwestować w rusztowania (np. tutaj: https://szalbud.pl/rusztowania-ramowe/). Czy postawimy na rusztowania używane czy też nowe zależy już tylko od naszych indywidualnych predyspozycji finansowych, a także potrzeb. Jeśli rusztowania ramowe używane (bo właśnie o ramowych najczęściej mowa w takich przypadkach) zostaną kupione od sprawdzonej firmy, wówczas śmiało można w nie zainwestować.
Rusztowania używane budowlane można zarówno kupić, jak i wynająć – na rynku są firmy, które oferują oba takie rozwiązania. Zanim jednak zdecydujemy się na wybór konkretnej, warto sprawdzić, czy używane rusztowania, albo nowe, w zależności na jaką opcję się zdecydowaliśmy, są dopasowane do kształtu interesującej nas budowli, są stabilne, a ponadto łatwe i szybkie w montażu. Na placu budowy każda minuta jest na wagę złota, a zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, kiedy bardzo szybko zapada zmrok.
Zobacz także: http://www.x-mag.pl/budowa-domu-jak-wybrac-dobrego-wykonawce/
Budowa domu jesienią
Jesień z roku na rok nie straszy tak bardzo chłodnymi temperaturami, a wręcz przeciwnie. Często termometry pokazują wartości, które pojawiają się na nich w środku lata. Warto więc to wykorzystać i szybko ruszyć z pracami budowlanymi, zanim spadnie pierwszy śnieg. Jesienią niektórzy inwestorzy decydują się na stawianie fundamentów. Nie warto z nimi czekać do zimy. Wtedy ziemia staje się o wiele bardziej twarda, a co za tym idzie, utrudnia się proces prowadzenia wykopów.
Jeśli na czas zimy zdecydujemy się na przerwanie budowy, trzeba bezwzględnie zadbać o prawidłowe zabezpieczenie placu budowy przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Trzeba szczególnie pomyśleć o murach i stropach. W tym celu bardzo pomocny będzie głównie styropian. Ekipa budowlana powinna także zatroszczyć się o odeskowanie otworów na okna oraz o zabezpieczeniu dachu. Aby to zrobić wystarczy położyć folię albo papę.
Budowa domu zimą
Mimo częstych mrozów i opadów śniegu, pewne prace można z powodzeniem wykonać także zimą. Jeśli użyjemy materiałów, które są dedykowane właśnie temu sezonowi, można na przykład wykonać ocieplenie. Trzeba jednak mieć z tyłu głowy fakt, że niektóre z nich typu kleje czy spoiwa mogą stracić pod wpływem ujemnych temperatur swoje właściwości. To może doprowadzić do sytuacji, w której będzie trzeba wykonać poprawki. Jeśli będziemy chcieli wykonać tak zwane prace mokre, czyli m.in. wylewanie posadzek czy też kładzenie tynków, lepiej jest poczekać, aż temperatura na dworze podskoczy powyżej 5°C.
Jeśli budynek jest w stanie surowym otwartym, to śmiało można przeprowadzić prace murarskie w jego wnętrzu. Warunek – należy dokładnie zabezpieczyć okna za pomocą folii, a także zapewnić prawidłowe ogrzewanie pomieszczeń i ich wentylację. Jeśli budynek jest w stanie surowym zamkniętym, wówczas można już pójść w kierunku stawiania ścianek działowych. Nie ma także przeciwwskazań do kładzenia tynków czy też glazury. Tutaj warto jednak wiedzieć, że z racji tego, iż prace prowadzone są zimą, lepiej jest nie stosować materiałów, które wymagają dużej ilości wody. Mowa głównie o zaprawach wapiennych.
Artykuł partnera: szalbud.pl
Leave a Reply