Jak prawidłowo układać klinkierowe płytki schodowe?

plytki schodowe

Schody w nowoczesnych budynkach bardzo często pokryte są płytkami. Mogą to być np. płytki klinkierowe, które cechuje atrakcyjny wygląd i trwałość. Można je kupić w sklepie z produktami budowlanymi wraz z niezbędnymi akcesoriami. Ułożenie takich płytek wymaga pewnej wprawy, ale jest możliwe bez zespołu fachowców.

Klinkierowe płytki schodowe – sposób układania

Płytki tego rodzaju układa się w sposób trwały – mocując je zaprawą. Nowoczesne klinkierowe płytki schodowe mogą wyglądać bardzo ładnie przez wiele lat, ale powinny być właściwie położone. Nie chodzi wyłącznie o samo ułożenie, ale o mocowanie przy użyciu odpowiednich produktów. Najlepiej jest je kupić w sklepie razem z zestawem płytek.

Przy różnych pracach tego rodzaju dobrze jest mieć plan, ale nie jest on koniecznie potrzebny. Oszacowanie ilości i rozmiarów płytek może jednak wymagać pewnych założeń wstępnych. Płytki klinkierowe mocuje się zaprawą i nakłada fugę, więc po zakończeniu prac wszelkie poprawki to tak naprawdę zaczynanie wszystkiego od nowa.

Dlaczego właśnie płytki klinkierowe?

To uniwersalny, a zarazem funkcjonalny sposób na stworzenie atrakcyjnego wyglądu schodów oraz np. tarasu. Cegła klinkierowa wciąż jest ceniona w budownictwie i okazuje się przystępna cenowo. Przy właściwym położeniu gwarantuje estetyczne doznania bez konieczności dokonywania częstych renowacji.

Kładąc płytki klinkierowe należy postępować etapami. Nie jest to zdecydowanie praca dla osób niecierpliwych. Trzeba zadbać o to, by podłoże pod układanie płytek było równe i pozbawione szczelin. Należy pokryć je odpowiednim klejem. W dalszej kolejności układa się elementy pomocnicze takie jak stopnice.

Płytki klinkierowe – na co należy uważać

Osoby kładące samodzielnie płytki klinkierowe mogą niestety popełnić dużo błędów. Dla nich przeznaczone są gotowe zestawy do układania płytek, w których można znaleźć wszystkie niezbędne podpory i dodatki. Zestaw przydaje się nowicjuszom z uwagi na zapewnienie dostępu do właściwej zaprawy, mocującej płytkę lepiej od innych.

Podsumowując, układanie płytek klinkierowych może być dość trudne, ale jest do wykonania bez wsparcia fachowców. Wiele osób jednak decyduje się zlecić taką usługę z uwagi na ryzyko trudnych do poprawienia błędów.