Jak w praktyce wygląda konstrukcja hali stalowej?

hale stalowe

Obiekty takie jak hale stalowe bazują na wykorzystywaniu elementów stalowych gwarantujących wytrzymałość i stabilność. Bardzo duże zadanie będzie stawać tu przed architektem, który musi zwrócić uwagę w projekcie na wiele czynników zapewniających bezpieczeństwo, które jest kluczowe szczególnie przy tak dużych obiektach.

Jak najczęściej wygląda hala stalowa?

Tego rodzaju konstrukcje będą miały w zasadzie bardzo prostą budowę. Nie jest to zbyt duże wyzwanie dla architekta. Nie ma tu żadnych udziwnień, jeżeli chodzi o kształty, a zawsze wykorzystuje się słupy i belki. One są głównymi elementami nośnymi. Słupy będą podtrzymywać całą strukturę, a belki to poziome elementy, które będą łączyły ze sobą słupy i będą przenosić obciążenia. Najczęściej też konstrukcja hali stalowej przewiduje wykonanie tych elementów z profili stalowych. Bardzo popularna z uwagi na swoją skuteczność będzie stal walcowana na gorąco albo profile spawane.

Kluczowe będą także kratownice, czyli elementy składające się z połączonych elementów, co ma na celu utworzenie szkieletu konstrukcyjnego. Kratownice gwarantują większą nośność i wytrzymałość całej struktury. To z kolei przekłada się na równomierne rozłożenie obciążeń.

Ściany w halach stalowych

Przed warunkami zewnętrznymi chronić będą taki obiekt dachy i ściany. Najczęściej są one z blachy, a bardzo ważne będą tu stosowane przez inwestorów połączenia. Wytrzymałość i stabilność gwarantują bardzo różne metody połączeń. Wykorzystuje się spawanie, ale także złącza, sworznie i śruby. Połączenia tutaj muszą być także w odpowiedni sposób zaprojektowane. Dlatego, jeśli chodzi o hale stalowe generalne wykonawstwo powinno być realizowane przez cenione firmy. Wtedy tylko będzie gwarantowana trwałość konstrukcji.

Nie zapominajmy także o fundamentach. W końcu, jeżeli nie będą one solidne, to nośność całej struktury nie będzie gwarantowana. Fundamenty zapewniają stabilność, a najczęściej są wykonywane z żelbetu. Poza tym, w zależności od potrzeb i przeznaczenia hali, stosuje się schody, balustrady albo nadproża drzwiowe.