Maść na łuszczycę – jak wybrać najlepszą?

Łuszczyca jest poważnym schorzeniem, które zazwyczaj wymaga wieloletniego procesu leczenia. Z chorobą można walczyć od wewnątrz, jednak najczęściej stosowaną metodą są różnego rodzaju maści. W zależności od przebiegu i zaostrzeń opierają się one na różnych składnikach.

Maść na łuszczycę – jak stosować?

Stosowanie kremów czy maści to podstawa przy leczeniu łuszczycy skóry. Stosuje się je bezpośrednio na zmiany skórne. Preparaty mają za zadanie pomóc w pozbyciu się zrogowaciałych łusek. W przypadku, gdy mamy do czynienia z maścią zawierającą sterydy, pamiętajmy, aby stosować ją tylko na niewielkie obszary skóry z poważnymi zaostrzeniami. Jeżeli schorzenie atakuje owłosione miejsca ciała, należy pamiętać o tym, aby uprzednio bardzo dokładnie umyć włosy szamponem, a dopiero później zastosować maść. Oprócz dostępnych w aptekach maści, znajdziemy również specjalne kosmetyki, które przeznaczone są do pielęgnacji skóry dotkniętej łuszczycą. Należy pamiętać o tym, że potrzebuje ona specjalnej pielęgnacji, czyli: natłuszczenia i zmiękczania. Warto także wystawiać ciało na słońce, ponieważ jego promieniowanie może dodatkowo korzystnie wpłynąć na skórę.

Składniki maści na łuszczycę

Aby maść na łuszczycę skóry dobrze spełniała swoje zadanie, powinna zawierać mieszankę odpowiednio dobranych składników, które zmiękczą skórę, natłuszczą ją i pomogą pozbyć się zmian łuszczycowych. Podstawowe składniki, które powinna zawierać dobra maść na łuszczycę to:

  • 5-10% kwas salicylowy – jest on uznawany za najbardziej popularny środek w walce ze zmianami łuszczycowymi,
  • mocznik – pomaga w walce ze zrogowaceniami na skórze,
  • kortykosteroidy – leki na ich bazie są zazwyczaj podawane jako leki pierwszego rzutu; również mają za zadanie zmniejszać zmiany skórne,
  • retinoidy – czyli pochodne witaminy A, mają za zadanie ograniczyć powiększanie się stanów ogniskowych,
  • witamina D – w organizmie chorego na łuszczycę zazwyczaj stwierdza się niedobór tej substancji, jej uzupełnianie okazuje się pomocne w leczeniu choroby,
  • gliceryna – jest przydatna przy regeneracji zrogowaciałego naskórka,
  • witamina E – wspomaga proces nawilżenia organizmu,
  • olejek z drzewa herbacianego – pomaga zmniejszyć swędzenie i zaczerwienienie skóry,
  • olej palmowy – charakteryzuje się działaniem zmiękczającym i natłuszczającym,
  • aloes – przede wszystkim działa przeciwzapalnie, dodatkowo łagodzi pieczenie i swędzenie skóry,
  • wyciąg z gorzkiej dyni – pomaga w pozbyciu się stanów zapalnych,
  • ekstrakt z papryczki chili – pomaga w pozbyciu się stanów zapalnych, zmniejsza zaczerwienienia i łagodzi pieczenie,
  • wyciąg z lnu – ma za zadanie zlikwidować stany zapalne.

Najpopularniejsze maści na łuszczycę

Na rynku farmaceutycznym dostępnych jest naprawdę wiele maści do walki z łuszczycą. Oto kilka najbardziej popularnych:

  • Maść konopna na łuszczycę – specyfik charakteryzuje się działaniem natłuszczającym i nawilżającym, dzięki czemu skóra jest bardziej elastyczna. Naskórek jest zmiękczony i wygładzony, a także zabezpieczony przed wysuszeniem.
  • Maść z dziegciem na łuszczycę – charakteryzuje się przede wszystkim działaniem antyseptycznym i przeciwzapalnym. Pomaga w pozbyciu się zrogowaceń i łagodzi swędzenie czy pieczenie skóry.
  • Maść sterydowa na łuszczycę – jest stosowana w przypadku, gdy pozostały metody leczenia nie były skuteczne. Leczenie jest zazwyczaj dość szybkie, ważne jednak, by pamiętać o tym, że maść na łuszczycę oparta na sterydach powinna być stosowana ostrożnie i tylko w przypadku silnych zaostrzeń.
  • Maść cynkowa na łuszczycę – jest uznawana za jeden z najlepszych specyfików łagodzących objawy łuszczycy, takich jak zrogowacenia, świąd czy zaczerwienienia.
  • Maść robiona na łuszczycę – w aptece możemy również poprosić o przygotowanie maści ze specjalnie dobranych przez dermatologa składników.

W zależności od tego na jaką maść na łuszczycę się zdecydujemy, możemy spodziewać się różnych efektów. Zazwyczaj leczenie jest długotrwałe i może trwać nawet kilka lat. Maści mają za zadanie złagodzić pieczenie, zmniejszyć zrogowacenia i zwalczyć stan zapalny.

Podsumowanie

Podsumowując, walka z łuszczycą jest długotrwała i trudna. Najważniejszy jest wybór dobrej maści, która powinna zawierać odpowiednie składniki łagodzące, natłuszczające, a przede wszystkim działające przeciwzapalnie. Efekty mogą być widoczne po kilku tygodniach stosowania maści, jednak przy poważnych zaostrzeniach na efekty będziemy musieli poczekać dłużej.