piątek, 19 sierpnia, 2022

Wizyta u psychiatry czy psychologa – do kogo lepiej się udać?

Wiele osób myli ze sobą obie te profesje, ale w rzeczywistości psychiatra i psycholog są innymi specjalistami. Do kogo warto się udać, gdy pojawiają się problemy z psychiką?

Psychiatra a psycholog – czym się różnią?

Chociaż oboje zajmują się ludzką psychiką, to jednak mają inne przygotowanie i uprawnienia w tym właśnie zakresie.

Psychiatra jest lekarzem, dlatego też musi on ukończyć odpowiednie studia medyczne i mieć specjalizację w psychiatrii. Oznacza to, że ma on prawo do wypisywania pacjentom leków, zwolnień lekarskich, może kierować ich na leczenie szpitalne, gdy jest ono konieczne.

Jeśli poszukiwany jest polecany psychiatra Poznań – https://klinika-lmc.pl/uslugi/psychiatra-prywatnie/ umożliwia skorzystanie z konsultacji z jednymi z lepszych specjalistów w tej dziedzinie w Polsce.

Psycholog jest z kolei absolwentem studiów psychologicznych i nie jest on lekarzem. Zajmuje się on udzielaniem usług psychologicznych i nie może wypisywać recept czy zwolnień. Po zakończeniu studiów podyplomowych w zakresie psychoterapii może on również prowadzić usługi jako psychoterapeuta dla swoich klientów.

Kiedy do psychiatry, a kiedy do psychologa?

Wizyta u psychiatry lub psychologa wskazana jest przede wszystkim wtedy, gdy pojawiają się dolegliwości natury psychicznej, z którymi nie można poradzić sobie we własnym zakresie. Mogą mieć one zróżnicowany charakter, na przykład gorszego samopoczucia, agresji, lęków, zdenerwowania, omamów.

Gdy zatem zauważane są takie problemy lub też pojawiają się one u bliskiej osoby, wtedy często pojawia się pytanie – czy lepiej zarejestrować się do psychiatry, a może do psychologa?

Zasadniczo wizyta u psychiatry wskazana jest w przypadku tych osób, u których dolegliwości mają silniejsze natężenie i mogą one negatywnie wpływać na codzienne funkcjonowanie. W takich sytuacjach najczęściej konieczne jest przepisanie leków, które pomagają zredukować odczuwane objawy.

Pomoc psychologa jest wskazana głównie wtedy, gdy dolegliwości nie są nasilone. Warto jednak wskazać, że wtedy, gdy psycholog uzna, że konieczna będzie pomoc psychiatry, skieruje do niego swojego klienta.

Jak wybrać dobrego psychiatrę lub psychologa?

W Poznaniu i w innych miastach w Polsce działa obecnie wiele gabinetów prowadzących konsultacje psychologiczne i psychiatryczne. Jak wybrać odpowiedni?

Pacjenci zwykle decydują się na wizyty prywatne ze względu na ich łatwiejszą dostępność w porównaniu do konsultacji refundowanych przez NFZ.

Opinie dotyczące gabinetów psychologicznych i psychiatrycznych można znaleźć w internecie, co ułatwia w ich wyborze.

ZOBACZ WIĘCEJ

Profesjonalne kursy masażu – dlaczego warto z nich skorzystać?

Chcesz założyć swój salon masażu? A może dojeżdżać do klientów i wykonywać masaże u nich? Sprawdź, w jaki sposób można uzyskać odpowiednie przygotowanie do...

Co decyduje o wygodzie materaca? Zobacz, jak go wybrać!

Wygodny materac w opinii wielu osób wcale nie musi oznaczać tego samego. Każdy z nas ma pod tym względem inne wymagania i oczekiwania, więc...

Kiedy stosowane są przewody bezpieczne?

Przewody bezpieczne są obecnie używane w wielu obiektach. Kiedy wybierane są one najczęściej? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące przewodów bezpiecznych i ich zastosowania! Czym są przewody...