Zlecenie spedycyjne — o czym mowa w praktyce?

spedycyjne zlecnie

W branży transportowo-spedycyjnej istnieje szereg pojęć, które dotyczą nie tylko samej czynności przewozowej, ale także innych działań związanych z logistyką takiego procesu. Jednym z nich jest zlecenie spedycyjne, które jest swego rodzaju umową między przedsiębiorstwem transportowym a kontrahentem, na podstawie której zostają przewiezione towary. W jakiej formie powinno zostać sporządzone, a także jakie przepisy go regulują? Podpowiadamy.

Czym jest zlecenie spedycyjne?

Zlecenie spedycyjne zawiera wszystkie informacje, które kontrahent chce przekazać przedsiębiorstwu transportowemu. Jest to więc swego rodzaju umowa między tymi dwoma podmiotami. Dlatego też może zostać sporządzona w formie pisemnej lub ustnej. Dla bezpieczeństwa obu stron najlepiej jeżeli jednak przybiera postać pisemną może być sporządzona zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej. W takiej sytuacji odnoszą się do niej przepisy wynikające z kodeksu cywilnego. Umowę spedycji reguluje art. 794 k.c.

Jakie informacje powinno zawierać zlecenie spedycyjne?

Zlecenie spedycyjne podobnie jak każda inna forma umowy, powinno zawierać kilka podstawowych informacji. Wśród nich można wymienić dane stron umowy, czyli nazwę podmiotu, jego adres, NIP, REGON, a także mail czy telefon. W dokumencie tym powinna znaleźć się także dokładna specyfikacja ładunku, czyli jego waga, wartość i informacje na temat ewentualnego niebezpieczeństwa związanego z przewożeniem towaru. Dokument ten powinien zawierać także miejsce i datę jego załadunku, dane dotyczące floty i transportu, wymagane zabezpieczenie towarów, a także cenę usługi oraz wszystkie inne informacje, które obie strony uznają za istotne.

Zlecenie spedycyjne a transportowe

Warto również wiedzieć, jaka jest różnica między zleceniem spedycyjnym a transportowym. Dotyczy ona między innymi odpowiedzialności, która w tym pierwszym przypadku jest ograniczona. Oznacza to, że spedytor nie odpowiada za przewoźników i innych spedytorów, którzy uczestniczyli w realizacji danego zlecenia. Jeżeli jednak samodzielnie dokonuje przewozu, wówczas spoczywają na nim obowiązki przewoźnika.

Dodatkowo samo zlecenie transportowe zawiera jedynie warunki i opis przewożenia produktów, podczas gdy zlecenie spedycyjne jest to dokument opisujący cały zakres usług, ponieważ dotyczy również kwestii planowania transportu. Więcej na temat zlecenia spedycyjnego, a także konkretne wzory tego typu formularza znajdziemy na: https://pragmago.pl/porada/zlecenie-spedycyjne-czym-jest-i-jak-je-wypelnic/.