7 grzechów głównych odchudzania

Odchudzanie

Chyba każda kobieta ma za sobą kilka nieudanych prób zrzucenia zbędnych kilogramów. Pomimo restrykcyjnej diety i ćwiczeń, wciąż nie możemy pozbyć się oponki z brzucha i tłuszczyku z ramion. Chcąc zrzucić jak najwięcej w jak najkrótszym czasie często popełniamy błędy, które oddalają nas od wymarzonej sylwetki. A wystarczy zmienić kilka nawyków, dzięki którym zwiększymy swoją szansę na idealną figurę. Koniecznie sprawdźcie, jakich błędów unikać podczas odchudzania.

Głodówka

Owszem, unikanie spożywania posiłków może skutecznie pomóc nam w szybkim zrzuceniu kilku kilogramów, ale nic poza tym. Restrykcyjna głodówka pozbawia nasz organizm najważniejszych witamin, minerałów i składników odżywczych, które niezbędnie są do prawidłowego funkcjonowania. Paradoksalnie nie jedząc wcale lub niewiele robimy sobie większą krzywdę niż jedząc posiłki większe, ale zbilansowane.

Rezygnowanie ze śniadania

Wiele z nas omija ten najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dzięki śniadaniu mamy energię na cały dzień, a nasz organizm budzi się do życia. Omijanie śniadania może mieć poważne konsekwencje – zawroty głowy, omdlenia, ospałość. Oczywiście nie musimy jeść śniadania zaraz po przebudzeniu – najlepiej przygotować sobie posiłek 1-2 godziny po wstaniu z łóżka.

Podjadanie między posiłkami

Nie da się osiągnąć wymarzonej sylwetki pałaszując nocami szufladę ze słodyczami. Często ograniczamy kaloryczność podstawowych posiłków w ciągu dnia, by mieć „zapas” na kostkę czekolady, batonika czy garść solonych orzeszków. Niezdrowe przekąski między posiłkami to zmora większości odchudzających się kobiet. Czipsy czy słodycze można zastąpić zdrowymi snackami – surowymi warzywami lub owocami.

Brak snu

Tempo codziennego życia niestety pozbawia nas możliwości zażywania odpowiedniej dawki snu. Dla dorosłego człowieka powinno być to 7-8 godzin na dobę. Obowiązki domowe, wychowywanie dzieci, praca – to wszystko dość skutecznie ogranicza nasz czas na sen. A niedobór snu odbija się na stężeniu hormonu leptyny, który reguluje procesy metaboliczne w naszym organizmie. Pozbawiając się snu narażamy się na zwiększony apetyt, co niestety odbija się na naszej wadze.

Niewystarczające nawodnienie

Wiele z nas zapomina o odpowiednim nawadnianiu w ciągu dnia. Przeciętny człowiek powinien wypijać średnio 1,5-2l wody w ciągu dnia. Picie wody w kontekście odchudzania jest o tyle ważne, że jej cząsteczki biorą udział w regulowaniu wielu procesach metabolicznych. Woda dodatkowo oczyszcza nasz organizm z toksyn i produktów ubocznych przemiany materii. Dlatego warto mieć zawsze pod ręką butelkę wody mineralnej.

Alkohol

Każda kobieta od czasu do czasu lubi uraczyć się kolorowym drinkiem czy lampką słodkiego wina. Jednak alkohol to jeden z największych wrogów skutecznego odchudzania. Przecież szklanka piwa w weekend nie zaszkodzi, prawda? Otóż często jedna szklanka przechodzi w drugą, a my dostarczamy swojemu organizmowi pustych kalorii. Napoje alkoholowe dodatkowo wzmagają apetyt, dlatego „pod wpływem” nietrudno o obżarstwo. Z alkoholem lepiej poczekać do momentu, kiedy będziemy zadowolone z efektów odchudzania.

Brak silnej woli

Słomiany zapał – która z nas tego nie przerabiała? Perspektywa sylwetki jak z okładki magazynu działa na nas motywująco, ale tylko przez pierwsze dni czy tygodnie. Podczas odchudzania łatwo się zniechęcamy, a „stojąca” waga wcale nie pomaga w dążeniu do celu. Jednak proces odchudzania jest żmudny i wymaga konsekwencji i determinacji. Lepiej przygotować się na długofalowy proces, niż liczyć na zrzucenie 10 kg w 30 dni.