piątek, 2 grudnia, 2022

Ceny żywności w górę w styczniu 2020 – inflacja rośnie

W ostatnich miesiącach można odnotować drobną obniżkę cen paliwa, energii i niektórych produktów spożywczych. Nie ma jednak co popadać w nadmierny optymizm, ponieważ według ekonomistów jest to tylko cisza przed burzą. Jej apogeum prognozowane jest na początek 2020 roku, kiedy to ceny ponownie wystrzelą w górę. Najbardziej odczujemy to przy zakupach żywności.

Inflacja w Polsce – dane i prognozy

Analitycy największych banków komercyjnych w Polsce zakładają, że inflacja w naszym kraju w I. kwartale przyszłego roku wyniesie od 3 do 3,5 procent. Taki poziom oznacza podwyżki, które będą szczególnie odczuwalne przy zakupie produktów spożywczych.

Obecnie poziom inflacji w Polsce oscyluje na poziomie 2,5%, a przez większą część roku wskaźnik ten oscylował na poziomie 2,2%, co należy uznać za wynik bardzo dobry. Dla porównania, na Węgrzech inflacja wynosi obecnie 3,8 % i jest najwyższa od lat. Mieszkańcy tego kraju odczuwają to szczególnie przy rachunkach za energię, paliwa oraz żywność.

Jedzenie coraz droższe

Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o blisko 7,2% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Nie jest to informacja, która powinna szczególnie dziwić, ponieważ łatwo można zauważyć jednostkowe wzrosty cen pojedynczych produktów spożywczych. Na szczęście dla Polaków, w tym samym okresie nie wzrosły ceny energii i paliwa, dzięki czemu podwyżki nie odbiły się tak mocno na kieszeniach rodaków.

Co podrożało najbardziej w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej?

żywność i napoje bezalkoholowe,

alkohol,

odzież i obuwie,

zdrowie,

edukacja,

hotele i restauracje.

użytkowanie mieszkania lub domu oraz nośniki energii,

wyposażenie mieszkania i koszty prowadzenia gospodarstwa domowego.

Notowane obecnie ceny żywności są najwyższe od maja 2011 roku. Wpływ na to ma nie tylko inflacja, ale również rosnące koszta zatrudniania pracowników, a także wzmożony popyt na wiele towarów. Sprzedawcy chcą wykorzystać fakt, że dzięki programom socjalnym, w portfelach Polaków znajduje się więcej pieniędzy i automatycznie podnoszą ceny żywności.

Rok 2020 – inflacja powyżej 3 procent i żywność droższa

W ujęciu miesięcznym, we wrześniu odnotowany drobny spadek cen żywności, energii i paliwa w porównaniu z poprzednimi miesiącami. Wygląda jednak na to, że jest to tylko odwilż przed nadchodzącymi podwyżkami, których apogeum będziemy obserwować na początku 2020 roku.

Inflacja zacznie rosnąć jeszcze w tym roku, gdzie w ciągu listopada i grudnia może ona dobić do granicy 3%. Próg ten na pewno przekroczy na początku kolejnego, gdzie prognozuje się, że wartość współczynnika może osiągnąć wartość nawet 3,5%.

Prognozowana wysokość inflacji określana jest przy założeniu, że obniżone zostaną ceny gazu. Jeżeli taka sytuacja nie będzie miała miejsca to w styczniu inflacja może wynieść nawet 4%. Warto jednak zaznaczyć, że wzrost cen prognozowany jest jedynie na pierwsze półrocze, w drugiej części roku powinny one wyhamować, a w całym 2020 roku utrzyma się trajektoria spadkowa.

Prognozy dla polskich cen

Mimo, że prognozy wzrostu cen żywności nie są dla nas optymistyczne to nie ma co wpadać w mega pesymizm. Poziom wzrostu cen utrzyma się na poziomie, który zakładał Narodowy Bank Polski w zeszłym roku. Wyznaczono wówczas cel graniczny inflacji na poziomie 2,5% z możliwym odchyleniem +/- 1%. W skali całego 2020 roku, cel ten zostanie najprawdopodobniej wykonany bez większych problemów.

ZOBACZ WIĘCEJ

Adwokat rodzinny – kiedy warto zdecydować się na jego usługi?

Adwokat rodzinny to bardzo ważny specjalista w życiu każdego dziecka. Dzięki niemu będzie można zadbać o prawa, które dotyczą zarówno dzieci jak i dorosłych....

Wczasy dla seniorów nad Soliną – dlaczego warto tam pojechać?

Wyjechanie na wczasy w wypadku seniorów najczęściej polega na udaniu się do sanatorium. Istnieje jednak wiele innych ciekawych sposobów na wczasy. Przykładem mogą być...

Jak wybrać dobre przedszkole anglojęzyczne?

Przedszkole anglojęzyczne to placówka, która bardzo często kształci współczesne dzieci. Jest to spowodowany faktem, że język angielski staje się powszechny na całym świecie. Jak...