W dobie współczesnych technologii i globalizacji, drukarki stały się nieodłącznym elementem naszego życia zawodowego i prywatnego. Wykorzystujemy je do drukowania ważnych dokumentów, zdjęć czy prac naukowych. W związku z tym, wielu użytkowników zadaje sobie pytanie – czy toner może zaschnąć? Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, warto poznać różnice między tonerem a tuszem oraz ich specyfikację.
Różnice między tonerem a tuszem
Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że istnieje kilka typów drukarek, a każdy z nich wykorzystuje inną technologię druku. Na rynku wyróżnia się głównie drukarki atramentowe oraz laserowe. Drukarki atramentowe korzystają z tuszu, który jest płynną substancją opartą na bazie wodnej, zawierającej pigmenty bądź barwniki. Natomiast drukarki laserowe używają toneru – proszku na bazie żywic syntetycznych oraz cząsteczek barwnika.
Budowa i właściwości tonera
Toner to bardzo drobne cząsteczki o nierównej strukturze powierzchni, które łatwo się przyczepiają do papieru podczas procesu drukowania. Właściwości tonera związane są z jego budową, która opiera się na żywicach termoplastycznych oraz cząstkach pigmentu. W wyniku wiązania tych dwóch elementów powstaje granulowany proszek, który pod wpływem wysokiej temperatury topi się, przenika w strukturę papieru i zastyga, tworząc trwały obraz.
Proces drukowania
Samo drukowanie w drukarkach laserowych jest procesem elektrostatycznym. Zasada działania polega na naświetlaniu bębna światłem laserowego promienia, który naładowuje go elektrostatycznie. Bęben przekazuje naładowanie na papier, który przyciąga ziarna tonera, tworząc obraz. Następnie pod wpływem termoobiegu wewnątrz drukarki toner ulega stopieniu i zastyga na papierze, co daje wyraziste i trwałe wydruki.
Czy toner może zaschnąć?
Biorąc pod uwagę specyfikację np. tonera mpc3503 i proces druku w drukarkach laserowych, można jednoznacznie stwierdzić – toner nie zasycha. Toner jest proszkową substancją niezawierającą wody ani rozpuszczalników, dlatego też nie ma możliwości wyschnięcia. Może on jednak ulec sklejeniu lub zbryleniu pod wpływem wilgoci czy wysokich temperatur. W takim przypadku warto przechowywać go w szczelnych opakowaniach, z dala od źródeł ciepła i promieniowania UV, co pozytywnie wpłynie na jego jakość oraz trwałość.
Leave a Reply