Ekologiczne rozwiązania w polskich centrach handlowych

W polskim społeczeństwie wciąż rośnie świadomość na temat spraw istotnych dla stanu środowiska naturalnego. Jeszcze do niedawna rozwiązania architektoniczne w służbie ekologii były w dużej mierze uważane za fanaberie osób pracujących na pozytywny wizerunek marketingowy swoich przedsiębiorstw – dzisiaj również jest to jeden z powodów, dla których decydujemy się na korzystanie z usług danego centrum handlowego.

Lista poważnych zagrożeń dla środowiska wynikających z prężnego funkcjonowania obiektów wielkopowierzchniowych jest dosyć długa, dlatego cieszy rosnąca liczba centrów handlowych wykorzystujących innowacyjne technologie mające zminimalizować szkodliwy wpływ działalności człowieka na ekosystem. Zatem jakie ekologiczne rozwiązania stosują nowoczesne galerie handlowe w Polsce?

Centra handlowe – parking dla samochodów elektrycznych

Posiadanie własnego samochodu to wielka wygoda i oszczędność czasu, szczególnie gdy od pracy dzieli nas niemała odległość. Jednak zwiększająca się liczba aut na polskich drogach prowadzi do niebezpiecznie wysokiego poziomu emisji spalin produkowanych przez tradycyjne samochody. Silniki spalinowe jednak nie są jedynym rozwiązaniem stosowanym w motoryzacji.

Odkąd do powszechnego użycia wprowadzono auta elektryczne, liczba ich użytkowników z każdym rokiem wzrasta, co ma pozytywny wpływ na stan powietrza, którym oddychamy, a także przyczynia się przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Gdzie zatem szukać miejsc to ładowania silników elektrycznych? Parking przy centrum handlowym „Złote Tarasy” w Warszawie dysponuje nowoczesnymi stacjami do ładowania samochodów elektrycznych o maksymalnej mocy 2 kW. Robiąc zakupy w największym centrum handlowym w Centrum Warszawy możemy przy okazji łatwo i szybko okazji „nakarmić” swój samochód i przygotować go do dalszej jazdy.

Galerie handlowe – innowacyjne eko-ładowarki

Czy można wyobrazić sobie bardziej ekologiczne rozwiązanie niż ładowanie urządzeń elektrycznych z wykorzystaniem siły naszych mięśni? Choć na pierwszy rzut oka podobne rozwiązanie wydaje się opcją z kategorii archaicznych, przywodzącą na myśl popularną bajkę „Flinstonowie”, to pod względem ekologicznym jest to jeden z lepszych pomysłów na jakie wpadli zarządcy Złotych Tarasów. Warszawskie centrum handlowe usytuowane w samym sercu stolicy to częste miejsce spotkań biznesowych czy konferencji tematycznych, dlatego rowerki służące do generowania energii elektrycznej wyposażone w dodatkowe miejsce do pracy to świetne działanie promujące styl eko.

Centrum handlowe – rozwiązania przyjazne środowisku

Galerie handlowe w polskich miastach stają się coraz bardziej „zielone”. Ekologiczne rozwiązania nie tylko korzystnie wpływają na środowisko naturalne, ale pozwalają również ograniczyć koszty eksploatacji podstawowych systemów działających w tego typu obiektach. Galerie handlowe stawiają przede wszystkich na oświetlenie LED, które pozwala zredukować koszty utrzymania nawet o kilkadziesiąt procent. Nowoczesne centra handlowe stosują również recykling wodny, pozwalający obniżyć koszty związane z wykorzystywaniem wody, jak i jej późniejszą utylizacją.