wtorek, 14 lipca, 2020

Elektromiografia (badanie EMG) – wskazania, przebieg i cena

Badanie EMG to badanie elektrofizjologiczne, które przeprowadza się w celu dokonania oceny pracy obwodowego układu nerwowego oraz układu mięśniowego. To badanie niezwykle pomocne w diagnozowaniu chorób nerwowo – mięśniowych. Dzięki niemu, lekarz jest w stanie znaleźć ewentualne zmiany w mięśniach oraz ustalić ich charakter oraz wielkość.

Badanie EMG – wskazania i przeciwwskazania

Najczęściej badanie to zleca się w celu rozpoznania schorzeń, takich jak m. in.:
– dystrofie mięśniowe,
– stwardnienie zanikowe boczne,
– miastenia,
– rdzeniowy zanik mięśni,
– zespół cieśni kanału stępu,
– zespół cieśni nadgarstka

Badanie to zazwyczaj przeprowadza się także u chorych, u których zdiagnozowano rwę kulszową czy barkową, a także borykają się z chorobami układu nerwowego, przy których występują problemy z nieprawidłowym napięciem mięśni.
Badania elektrofizjologicznego nie wolno przeprowadzać u osób z wszczepionym elektrycznym rozrusznikiem serca czy metalowymi elementami w sercu bądź w pobliżu badanej okolicy.

Badanie EMG – przebieg

Na badanie EMG składają się 4 rodzaje badań:
• Badanie mięśni. Dzięki temu badaniu dokonuje się oceny sprawności mięśni. Do mięśnia wprowadza się specjalne elektrody igłowe doprowadzające bodziec elektryczny, które rejestrują czynność badanego mięśnia w trzech sytuacjach: w czasie spoczynku, w momencie wykonania jakiegokolwiek ruchu, a także przy możliwie największym wysiłku.
• Badanie nadpobudliwości nerwowo – mięśniowej zwane próbą tężyczkową. Pomiędzy kciuk a palec wskazujący wprowadza się elektrodę igłową, po czym na 15 minut zakłada się na ramię pacjenta opaskę, której zadaniem jest wstrzymanie przepływu krwi. Po upływie tego czasu, opaska zostaje zdjęta i obserwuje się czy u pacjenta wystąpiły objawy charakterystyczne dla tężyczki, takie jak mrowienia czy skurcze mięśni.
• Elektroneurografia. To badanie przewodnictwa w nerwach obwodowych. W trakcie badania przeprowadza się stymulację nerwów prądem o niskim natężeniu, a następnie dokonuje się pomiaru szybkości przewodzenia bodźca elektrycznego przez te nerwy.
• Badanie transmisji nerwowo – mięśniowej zwane próbą miasteniczną. W trakcie badania, umieszcza się na skórze pacjenta elektrody powierzchniowe, które pozwalają dokonać oceny przewodnictwa nerwowo – mięśniowego.

Badanie EMG – cena

Badania, które wchodzą w skład EMG wyceniane są osobno. Ceny plasują się następująco:
– około 80 zł – badanie mięśni,
– około 100 zł – próba tężyczkowa,
– około 60 zł – elektroneurografia,
– około 120 zł za dwa mięśnie – próba miasteniczna.

ZOBACZ WIĘCEJ

Fotelik samochodowy jak wybrać ten odpowiedni?

Foteliki samochodowe są niezbędne dla każdego podróżującego malucha. Dostępne są foteliki używane z rynku wtórnego, jednak interesując się fotelikiem używanym trzeba zachować ostrożność. Obecnie...

Fotelik samochodowy jak wybrać ten odpowiedni?

Foteliki samochodowe są niezbędne dla każdego podróżującego malucha. Dostępne są foteliki używane z rynku wtórnego, jednak interesując się fotelikiem używanym trzeba zachować ostrożność. Obecnie...

Meble ogrodowe – jak urządzić ogród?

Ogród jest dla nas miejscem odpoczynku. Oazą, która pozwala na chwilę oderwać się od codzienności. Oprócz roślinności w niej żyjącej ważnym elementem każdego ogrodu...

Kontenery socjalne dla fachowców

Wiele firm budowlanych świadczy swoje usługi na terenie całego kraju. Dzięki mobilności mogą wykonywać lepiej płatne zlecenia. Migrowanie do innych miast stwarza natomiast również...