piątek, 2 grudnia, 2022

Pęcherzyk żółciowy – jak działa i co warto o nim wiedzieć?

Dopóki nic nam nie dokucza nie zwracamy uwagi na jego istnienie. Z apetytem zjadamy ulubione potrawy. Zarówno te ostre, jak i słone lub słodkie. Lecz, gdy zacznie boleć, to wówczas przypominamy sobie, o jego istnieniu w naszym ciele. Mowa o pęcherzyku żółciowym zwanym potocznie woreczkiem żółciowym. I niestety od czasu poczucia pierwszej dolegliwości musimy na niego uważać i ograniczyć spożywanie szkodzących nam potraw.

Jak wygląda pęcherzyk żółciowy?

Pęcherzyk żółciowy jest narządem z wyglądu zbliżonym do gruszki, o długości dziesięciu centymetrów. I może pomieścić około 70 mililitrów żółci. Jest połączony z wątrobą i dwunastnicą za pomocą dróg żółciowych.
Jest koloru ciemniejszego niż wątroba z powodu nagromadzenia żółci. Służy on do magazynowania i zagęszczania żółci. Pęcherzyk żółciowy jest potrzebny, gdyż pomaga trawić tłuszcze i rozpuszczać witaminy. Lecz można bez niego żyć, gdy jest usunięty chirurgicznie.

Dlaczego woreczek żółciowy boli?

Istnieje kilka powodów tego, że woreczek żółciowy boli. Począwszy od tych zwyczajnych i często spotykanych dolegliwości, aż po ciężkie schorzenie.

– Pęcherzyk żółciowy może boleć dlatego, że znajduje się w nim kamica, czyli mieszczą się w nim większe lub drobniejsze złogi. Schorzenie to dotyka bardzo wielu osób szczególnie w średnim i starszym wieku.
Dolegliwości bólowe spowodowane złogami są różnorodne pod względem natężenia bólu. Od lekkiego bólu, aż do bardzo ostrego. Dolegliwościom bólowym mogą towarzyszyć nudności, a nawet wymioty, brak apetytu, a także odbarwienie stolca. Cierpiący uskarża się na złe samopoczucie, jest osłabiony. Przy silnym natężeniu bólu może dojść nawet do omdlenia.
Na kamicę żółciową częściej od mężczyzn chorują kobiety. Powstawaniu kamieni w woreczku żółciowym sprzyja nadmierne stężenie cholesterolu we krwi, a także otyłość, oraz istniejące choroby. Oraz niezdrowa dieta bogata w tłuszcze. Nie bez znaczenia są także uwarunkowania genetyczne.

– Inną dolegliwością jest ostre i przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego.
– Może także wystąpić ciężka choroba, jaką jest rak woreczka żółciowego.

Pocieszające jest to, że w przypadku kamieni cholesterolowych udaje się często rozpuścić je przy pomocy leków farmaceutycznych. I wówczas można uniknąć operacji, która jest wykonywana tylko w koniecznych wypadkach. Operacja może być przeprowadzona na dwa sposoby, to znaczy w sposób klasyczny lub laparoskopowo. Podczas operacji lekarz usuwa cały pęcherzyk żółciowy pozostawiając tylko przewód żółciowy. Ponieważ jest on potrzebny do przepływu żółci z wątroby do dwunastnicy.

Dieta w przypadku kamicy żółciowej i zapaleniu pęcherzyka żółciowego

Musi nastąpić znaczne ograniczenie spożycia tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, oraz jaj. A spożywanie wyłącznie chudych wędlin, mięs i nabiału. Istnieje również konieczność ograniczenia potraw smażonych na rzecz gotowanych na parze lub w wodzie, albo pieczonych w folii. Wskazane jest spożywanie warzyw i owoców, poza warzywami wzdymającymi. Poleca się również spożywanie produktów bogatych w błonnik oprócz pieczywa razowego.

ZOBACZ WIĘCEJ

Adwokat rodzinny – kiedy warto zdecydować się na jego usługi?

Adwokat rodzinny to bardzo ważny specjalista w życiu każdego dziecka. Dzięki niemu będzie można zadbać o prawa, które dotyczą zarówno dzieci jak i dorosłych....

Wczasy dla seniorów nad Soliną – dlaczego warto tam pojechać?

Wyjechanie na wczasy w wypadku seniorów najczęściej polega na udaniu się do sanatorium. Istnieje jednak wiele innych ciekawych sposobów na wczasy. Przykładem mogą być...

Jak wybrać dobre przedszkole anglojęzyczne?

Przedszkole anglojęzyczne to placówka, która bardzo często kształci współczesne dzieci. Jest to spowodowany faktem, że język angielski staje się powszechny na całym świecie. Jak...