wtorek, 20 kwietnia, 2021

Pęcherzyk żółciowy – jak działa i co warto o nim wiedzieć?

Dopóki nic nam nie dokucza nie zwracamy uwagi na jego istnienie. Z apetytem zjadamy ulubione potrawy. Zarówno te ostre, jak i słone lub słodkie. Lecz, gdy zacznie boleć, to wówczas przypominamy sobie, o jego istnieniu w naszym ciele. Mowa o pęcherzyku żółciowym zwanym potocznie woreczkiem żółciowym. I niestety od czasu poczucia pierwszej dolegliwości musimy na niego uważać i ograniczyć spożywanie szkodzących nam potraw.

Jak wygląda pęcherzyk żółciowy?

Pęcherzyk żółciowy jest narządem z wyglądu zbliżonym do gruszki, o długości dziesięciu centymetrów. I może pomieścić około 70 mililitrów żółci. Jest połączony z wątrobą i dwunastnicą za pomocą dróg żółciowych.
Jest koloru ciemniejszego niż wątroba z powodu nagromadzenia żółci. Służy on do magazynowania i zagęszczania żółci. Pęcherzyk żółciowy jest potrzebny, gdyż pomaga trawić tłuszcze i rozpuszczać witaminy. Lecz można bez niego żyć, gdy jest usunięty chirurgicznie.

Dlaczego woreczek żółciowy boli?

Istnieje kilka powodów tego, że woreczek żółciowy boli. Począwszy od tych zwyczajnych i często spotykanych dolegliwości, aż po ciężkie schorzenie.

– Pęcherzyk żółciowy może boleć dlatego, że znajduje się w nim kamica, czyli mieszczą się w nim większe lub drobniejsze złogi. Schorzenie to dotyka bardzo wielu osób szczególnie w średnim i starszym wieku.
Dolegliwości bólowe spowodowane złogami są różnorodne pod względem natężenia bólu. Od lekkiego bólu, aż do bardzo ostrego. Dolegliwościom bólowym mogą towarzyszyć nudności, a nawet wymioty, brak apetytu, a także odbarwienie stolca. Cierpiący uskarża się na złe samopoczucie, jest osłabiony. Przy silnym natężeniu bólu może dojść nawet do omdlenia.
Na kamicę żółciową częściej od mężczyzn chorują kobiety. Powstawaniu kamieni w woreczku żółciowym sprzyja nadmierne stężenie cholesterolu we krwi, a także otyłość, oraz istniejące choroby. Oraz niezdrowa dieta bogata w tłuszcze. Nie bez znaczenia są także uwarunkowania genetyczne.

– Inną dolegliwością jest ostre i przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego.
– Może także wystąpić ciężka choroba, jaką jest rak woreczka żółciowego.

Pocieszające jest to, że w przypadku kamieni cholesterolowych udaje się często rozpuścić je przy pomocy leków farmaceutycznych. I wówczas można uniknąć operacji, która jest wykonywana tylko w koniecznych wypadkach. Operacja może być przeprowadzona na dwa sposoby, to znaczy w sposób klasyczny lub laparoskopowo. Podczas operacji lekarz usuwa cały pęcherzyk żółciowy pozostawiając tylko przewód żółciowy. Ponieważ jest on potrzebny do przepływu żółci z wątroby do dwunastnicy.

Dieta w przypadku kamicy żółciowej i zapaleniu pęcherzyka żółciowego

Musi nastąpić znaczne ograniczenie spożycia tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, oraz jaj. A spożywanie wyłącznie chudych wędlin, mięs i nabiału. Istnieje również konieczność ograniczenia potraw smażonych na rzecz gotowanych na parze lub w wodzie, albo pieczonych w folii. Wskazane jest spożywanie warzyw i owoców, poza warzywami wzdymającymi. Poleca się również spożywanie produktów bogatych w błonnik oprócz pieczywa razowego.

ZOBACZ WIĘCEJ

Ubranka niemowlęce i akcesoria do wyprawki – jak przygotować się na narodziny dziecka

Każdy przyszły rodzic chce jak najlepiej przygotować się do nowej roli. Niewątpliwie jedną z czynności, jakie należy wykonać przed pojawieniem się malucha na świecie,...

WATERPOLO – król aktywności fizycznej w wodzie

Sporty wodne to znakomity pomysł na rozrywkę dla całej rodziny! Zwłaszcza jeżeli po raz pierwszy od dłuższego czasu macie okazję przebywać na wspólnych wakacjach....

Wysyłaj paczki bez etykiety z aplikacją InPost Mobile!

Nadawanie przesyłek bez etykiety jest już możliwe w aplikacji InPost Mobile – tak, to koniec z drukowaniem i zbędnymi kolejkami. Wprowadzenie nadań do aplikacji...