Superfoods to tzw. super żywność, oznacza produkty spożywcze, które zawierają w sobie mnóstwo cennych składników, wyraźnie wyróżniając się ich ilością spośród innych. Jest to bomba witamin i minerałów, która daje solidny zastrzyk energii. Do najpopularniejszych i najbardziej „rozreklamowanych” superfoods należą: nasiona chia, jagody goji, komosa ryżowa, acerola czy woda kokosowa.
Superfoods w polskiej kuchni
Ich dostępność na rynku jest coraz łatwiejsza, jednak ceny nie należą do najniższych. Wcale nie trzeba wydawać kupy pieniędzy na super zdrowe produkty. Bardzo często wystarczy przejść się na pobliski rynek, bazarek lub targ i kupić polskie produkty, które swoimi cennymi właściwościami dorównują tym zagranicznym.Produkty te są tanie i łatwo dostępne, dlatego warto włączyć je do swojej diety szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
– Siemię lniane – zawiera jedne z najsilniejszych przeciwutleniaczy – ligniany, które znakomicie radzą sobie z wolnymi rodnikami, ponadto zawiera kwasy omega-3 oraz witaminę E. Siemię lniane można stosować na wiele różnych sposobów, warto do swojej diety włączyć również olej lniany, który można pić w zastępstwie tranu.
– Kasza jaglana – tzw. „królowa polskich kasz” na wiele lat zapomniana, niedawno powróciła do łask. Nie zawiera glutetnu, ma właściwości zasadotwórcze. Zawiera całą paletę składników mineralnych, między innymi krzem, który jest niezbędny dla zdrowej skóry, włosów i paznokci. Działa osuszająco i odśluzowująco na organizm, dlatego warto ją spożywać przy chorobach oskrzeli, płuc.
– Produkty pszczele – miód, pierzga i pyłek kwiatowy to substancje, które nie tylko bardzo dobrze wzmacniają odporność, ale również wspomagają leczenie wielu dolegliwości, m. in. chorób żołądka i jelit, miażdżycy. Mają bardzo dobry wpływ na ogólne samopoczucie, polecane są osobom ze stanami deprysyjnymi.
– Żurawina – te niewielkie czerwone owoce posiadają silne właściwości przeciwbakteryjne, dlatego szczególnie skutecznie działają w walce z chorobami układu moczowego. Oprócz togo zawiera bardzo dużo przeciwutleniaczy, witaminę C, beta-karoten, polifenole i flawonoidy, które chronią przed chorobami serca i układu krążenia.
– Orzechy włoskie – zawierają najwięcej kwasów omega-3 ze wszystkich orzechów – wystarczą zaledwie 3 sztuki, by pokryć dzienne zapotrzebowanie. Zawierają argininę, aminokwas chroniący przed zakrzepami. Poza tym są bogate w białko, błonnik, kwas foliowy oraz magnez i fosfor. Mają działanie silnie antyoksydacyjne. Mimo wysokiej zawartości tłuszczu i kaloryczności nie tuczą.
Leave a Reply