Jak prawidłowo czyścić schody granitowe?

schody granitowe

Schody granitowe są doceniane przez inwestorów ze względu na ich bogatą kolorystykę, wysoką jakość i estetykę. Są one odporne na uszkodzenia, zabrudzenia, a także zmienne warunki atmosferyczne. Dlatego też mogą być montowane również na zewnątrz budynku. Niestraszne będą im mrozy, śnieg, upały, czy opady. Jednak, aby nie straciły swoich właściwości, należy prawidłowo o nie dbać. Jak czyścić schody granitowe? Podpowiadamy.

Schody granitowe — jak przygotować się do ich czyszczenia?

Schody granitowe w Warszawie i każdym innym mieście należy czyścić według ściśle określonego schematu. W pierwszej kolejności powinniśmy skompletować wszystkie niezbędne elementy do wykonania tej czynności. Mowa tutaj o szczotce z miękkim włosiem, miękkich szmatkach z mikrofibry lub bawełny, a także o środku myjącym. Najlepiej przeprowadzać czyszczenie schodów granitowych rano lub wieczorem, kiedy słońce nie operuje zbyt mocno.

Schody granitowe — jak je wyczyścić?

Schody granitowe podobnie jak schody marmurowe w Warszawie i każdej innej miejscowości, przynajmniej raz do roku warto zaimpregnować, korzystając ze specjalnie przeznaczonych do tego celu środków. Na co dzień jednak aby o nie dbać, wystarczy je prawidłowo czyścić. Zawsze w pierwszej kolejności powinniśmy użyć miękkiej szczotki, przy pomocy której usuniemy z powierzchni wszelkie zanieczyszczenia, które pod wpływem siły mogłyby porysować ten materiał. Mowa tutaj o piasku, a także innych drobinach.

Następnie możemy przejść do umycia schodów. W tym celu powinniśmy wykorzystać miękkie szmatki z mikrofibry lub bawełny zamoczone w roztworze letniej wody z delikatnym detergentem. Najlepiej w tym celu użyć mydła lub specjalnego preparatu dedykowanego granitom. Pamiętajmy, że środki o wysokim pH, tłustej konsystencji, a także silnie pieniące się i żrące, mogą uszkodzić granit. Schodów nie musimy wycierać do sucha, mogą one swobodnie wyschnąć. Jeżeli zauważymy, że pojawiają się na nich ślady użytkowania, może to być znak, że konieczne będzie wykonanie ponownej impregnacji powierzchni.