poniedziałek, 2 października, 2023

Jakie płatności umożliwia smartfon?

Smartfon jest urządzeniem, które towarzyszy każdemu praktycznie przez cały czas. Jest też na tyle funkcjonalny, że pozwala na załatwianie przy jego pomocy wielu rzeczy, które przydają się podczas codziennych czynności. Obecnie smartfonem możesz nawet płacić za zakupy – nie tylko w sklepie stacjonarnym, ale też online, co kiedyś było możliwe jedynie za pomocą gotówki czy karty płatniczej. W prosty sposób Twój smartfon może stać się mobilnym portfelem!

Płatność telefonem zbliżeniowo

W czasach pandemii bardzo popularne stały się płatności zbliżeniowe (inaczej bezdotykowe). Dzięki temu podczas robienia zakupów nie jesteś narażony na dotykanie terminala. Wiele osób decyduje się na ten rodzaj płatności za pomocą karty płatniczej. Jest to jednak możliwe również za pomocą smartfona. Włączenie takiej opcji nie jest skomplikowane, a może okazać się bardzo pomocne w wielu sytuacjach. Płatność telefonem zbliżeniowo może okazać się ratunkiem, kiedy przykładowo wyskoczysz na szybkie zakupy i zapomnisz portfela, a pod ręką akurat będziesz mieć swój smartfon.

Jeśli obawiasz się o bezpieczeństwo swojej gotówki podczas płatności zbliżeniowych przy użyciu telefonu, to… już nie musisz! Przy płaceniu telefonem zazwyczaj musisz potwierdzić transakcję przy użyciu kodu PIN, odcisku palca czy poprzez rozpoznanie twarzy. W przypadku kart płatniczych większość płatności zbliżeniowych do 100 złotych przechodzi zaś bez konieczności ich potwierdzenia.

Płatność smartfonem

Płacenie smartfonem to jednak nie tylko płatności zbliżeniowe. Większość aplikacji bankowych udostępnia swoim użytkownikom możliwość zapłacenia przy pomocy kodu BLIK. Dzięki niemu opłacisz nie tylko codzienne zakupy w sklepie, ale także te robione przez internet. Płatność popularnym blikiem jest bezpieczna, ponieważ po wpisaniu na terminalu lub na stronie sklepu internetowego sześciocyfrowego kodu aplikacja bankowa będzie wymagała od nas potwierdzenia transakcji za pomocą PIN-u.

Jak płacić telefonem?

Jeśli po tym artykule przekonałeś się do tego rodzaju zapłaty za zakupy, to teraz pewnie zastanawia Cię, jak zrobić płatność telefonem? Jeśli chcesz dokonać płatności zbliżeniowej, konieczny będzie do tego smartfon z system NFC. Dzięki tej technologii możliwy jest przesył danych na odległość do 20 cm, co staje się przydatne podczas zbliżeniowych transakcji telefonem. Jeśli posiadasz już odpowiedni smartfon, to w pierwszej kolejności włącz funkcję NFC w ustawieniach urządzenia. Następnie w prosty sposób możesz dodać swoją kartę do aplikacji Google Pay bądź Apple Pay w zależności od systemu operacyjnego na Twoim telefonie.

Jeśli jednak nie chcesz instalować dodatkowego oprogramowania, a posiadasz już aplikację swojego banku, wystarczy wyszukać w niej opcje płatności zbliżeniowych. Chcąc zapłacić w sklepie, trzeba będzie tylko odblokować telefon i przyłożyć go do terminala – podobnie jak kartę zbliżeniową.

Twój telefon nie ma NFC? Nic straconego! Pamiętaj o możliwości płatności za pomocą kodu BLIK. Wystarczy do tego aplikacja bankowa, w której zarówno wygenerujesz kod, jak i potwierdzisz transakcję.

ZOBACZ WIĘCEJ

produkcja pelletu

Jak wygląda produkcja pelletu?

0
Poszukiwanie bardziej ekologicznych źródeł energii jest jednym z kluczowych wyzwań w dzisiejszej rzeczywistości. Pellety, małe cylindryczne brykiety stworzone z naturalnych materiałów drzewnych, stają się...

Jak wygląda produkcja pelletu?

Poszukiwanie bardziej ekologicznych źródeł energii jest jednym z kluczowych wyzwań w dzisiejszej rzeczywistości. Pellety, małe cylindryczne brykiety stworzone z naturalnych materiałów drzewnych, stają się...

Na jakie kwestie zwrócić uwagę przy wyborze sali na chrzciny?

Planowanie chrzcin to wyjątkowy moment w życiu dziecka i jego rodziców. Wybór odpowiedniej sali na to wydarzenie jest kluczowy, aby zapewnić udane i niezapomniane...

Jak wygląda profesjonalna wycinka drzew?

W dzisiejszych czasach, coraz częściej jesteśmy świadkami wycinki drzew, zarówno w miastach, jak i na obszarach wiejskich. Jednak nie zawsze jest to wykonywane profesjonalnie,...