Jakimi cechami wyróżniają się taśmy modularne?

Czarne taśmy

Taśmy modularne stanowią bardzo praktyczne rozwiązanie we wszystkich zakładach intensywnie eksploatujących systemy taśmociągów. Jakimi cechami się wyróżniają? Taśmy składają się z modułów. Te zaś są wytwarzane z tworzyw sztucznych formowanych metodą wtryskową. Daje to duże możliwości, zarówno pod względem kolorów, jak i kształtów. W zależności od konkretnego typu, znajduje zastosowanie w przemyśle owocowo-warzywnym, drobiarskim, rybnym czy mięsnym. Jest stosowana również w zakładach produkujących opony. Wykorzystują je między innymi centra logistyczne, jak również duże firmy zajmujące się sprzedażą produktów na masową skalę. 

Taśmy modularne – czym się charakteryzują i gdzie znajdują zastosowanie?

Taśmy modularne stanowią podstawę typowych systemów transportu bliskiego wewnątrz zakładów produkcyjnych. Typowy taśmociąg może zostać zbudowany na bazie tego typu taśmy. Dzięki ich konstrukcji łatwo można dopasować jego długość, a także w razie problemów bardzo łatwo wymienić konkretne odcinki. Jest to szczególnie przydatne tam, gdzie transportowane wyroby mogą szybko zużywać ten element (np. przez swoją wagę). Jedną z najważniejszych zalet taśm modularnych jest szybka i bezproblemowa naprawa. To czyni z nich popularny element, występujący w wielu zakładach produkcyjnych. Łącząc wiele taśmociągów ze sobą i korzystając z zaawansowanej, zaprogramowanej automatyzacji można uzyskać kompletny układ, służący na przykład do rozdzielania transportowanych towarów na kilka pomniejszych linii, co pozwala na sortowanie wyrobów.

Koła napędowe – co to takiego? Gdzie są wykorzystywane?

Istotnym elementem systemów wewnętrznego transportu bliskiego są koła napędowe. To one odpowiadają za wprawianie w ruch taśmociągów i innych urządzeń tego typu. Energia wytwarzana przez silniki zostaje zamieniona w ruch. Rozmieszczenie wielu kół pozwala na równomierne rozłożenie sił i jednostajny ruch, nawet bardzo długich odcinków transportu. Stanowią uzupełnienie taśm modularnych, o których mowa powyżej.