Z czego można wykonać oczko wodne w ogrodzie?

aranzacja ogrodu

Aranżując przestrzeń dookoła domu, staramy się, aby była przemyślana i funkcjonalna, a co za tym idzie, estetyczna. Bez dwóch zdań chcemy wykorzystać do tego takie materiały oraz rozwiązania, dzięki którym spełnimy oczekiwania wszystkich domowników. Trudno się nie zgodzić, że jedną z najważniejszych atrakcji w ogrodzie jest oczko wodne. Ma ono duży potencjał i co najważniejsze może przybierać różnorodną formę.

Ogród jest zdecydowanie tym miejscem, które z założenia ma sprzyjać odpoczynkowi oraz sprawiać, że będziemy mieli bardzo dobrą okazję do tego, aby odpoczywać, relaksować się, spędzać przyjemnie czas z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi.

Aby osiągnąć odpowiedni efekt, na pewno warto dokładnie przemyśleć aranżację ogrodu, jak również zainwestować dokładnie w takie wyposażenie, dzięki któremu stworzymy przestrzeń nowoczesną i funkcjonalną.

Jedną z tych rzeczy, bez których nie wyobrażamy sobie ogrodu, jest oczko wodne. Można je zbudować samemu lub zlecić wyspecjalizowanej firmie. Z jakich materiałów można wykonać oczko wodne w ogrodzie?

Oczko wodne z kamieni polnych

Jedną z najpopularniejszych metod na to, aby wykonać oczko wodne, są kamienie polne. To właśnie dzięki nim możemy uzyskać bardzo dobry efekt, przy minimalnym nakładzie pracy. Kamień polny jest tym materiałem, który jest odporny na uszkodzenia, mróz, zmienne warunki atmosferyczne, jak również na wodę.

Jego ogromną zaletą jest także różnorodność, dzięki której nasze oczko może przyjmować różną formę. Nie można również przejść obojętnie obok dostępności kamieni polnych. To materiał, który często możemy zebrać z pola.

Formy do oczka wodnego

Drugą metodą na to, aby zbudować sobie oczko wodne w ogrodzie, jest oczywiście kupno gotowej formy, z tworzywa sztucznego. Taka forma jest bardzo praktyczna, dostępne są różne jej formy, mniejsze, większe, bardziej klasyczne, jak również różnorodne – mające nietypowy kształt.

Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim bardzo wysoka estetyka wykonania, prostota montażu, brak konieczności poświęcenia dużej ilości czasu na kopanie i układanie kamienia. Dodatkowo otrzymamy oczko wodne, które jest proste w utrzymaniu czystości.

Oba rozwiązania mają swoje plusy, o których trzeba pamiętać. Projektując oczko wodne, na pewno warto brać pod uwagę wielkość działki oraz ukształtowanie terenu, otoczenie oczka wodnego, obecność altany, basenu ogrodowego, ilość oraz rodzaj roślin, które chcemy w oczku zastosować.