Okres letni i wysokie temperatury powietrza stwarzają wiele niebezpiecznych sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu. Jedną z nich jest przegrzanie organizmu naukowo zwane hipertermią, która może doprowadzić do poważnych szkód w organizmie, a w najgorszym przypadku nawet do śmierci. W grupie ryzyka są zwłaszcza osoby starsze, chore, otyłe, a także dzieci, ponieważ u osób tych procesy regulacji temperatury ciała przebiegają znacznie wolnej niż u innych.
Hipertermia – przyczyny
Przegrzanie organizmu najczęściej jest spowodowane zbyt długim przebywaniem na słońcu bez odpowiedniego zabezpieczenia. Hipertermia zdarza się również po pobycie w łaźniach, saunach i na stanowiskach pracy szczególnie narażonych na wysoka temperaturę, takie jak np. huty. Ryzyko przegrzania organizmu zwiększa się pod wpływem nadużycia alkoholu lub środków odurzających. Niebezpieczne jest również zakładanie przy wysokiej temperaturze nieprzewiewnych, ciasnych ubrań oraz stosowanie leków zaburzających termoregulację.
Aby zapobiec zbyt dużemu nagrzaniu organizmu należy zachowywać szczególne środki ostrożności. W przypadku wysokiej temperatury powietrza na zewnątrz, warto w godzinach południowych jeśli to możliwe pozostać w domu. Jeżeli koniecznie musimy wyjść, najlepiej przygotować dla siebie dużą ilość schłodzonych płynów i lekkie przewiewne ubranie. W zamkniętych pomieszczeniach można używać wentylatorów, a jeśli tylko to możliwe powinniśmy schładzać ciało chłodną wodą.
Nie trudno zauważyć objawy przegrzania organizmu. Jest to zwłaszcza ogólne osłabienie organizmu, przekrwienie ciała, uczucie nadmiernego ciepła, zaburzenia pola widzenia, obrzęki dłoni i stóp, przyśpieszone bicie serca, a w ostateczności trudności w oddychaniu i utrata świadomości.
Szok termiczny
Podwyższenie temperatury ciała powyżej dopuszczalnej normy prowadzi do jego przegrzania, a co za tym idzie zaburzenia zdolności naturalnego ochłodzenia ciała przez wydalanie potu z organizmu, dlatego samodzielnie należy ochłodzić przegrzane ciało. Koniecznie chowamy się w zacienione, przewiewne miejsce, zaopatrzamy organizm w dużą ilość płynów, najlepiej zwykłej wody oraz robimy okłady na całe ciało.
Aby uniknąć szoku termicznego okłady należy robić ze zwilżonych ręczników lub kostek lodu zawiniętych w tkaninę, można też zakupić specjalne okłady w aptece, okłady te przetrzymuje się w lodówce, a później przykłada bezpośrednio do ciała. Jeżeli wysoka temperatura ciała nadal będzie się utrzymywać, konieczna jest wizyta u lekarza, który może zlecić płukanie żołądka zimnymi płynami lub podawanie płynów dożylnie.
Zbyt późna reakcja na przegrzanie może prowadzić do poważnego w skutkach udaru cieplnego.
Leave a Reply