wtorek, 28 marca, 2023

Kiedy stosowane są przewody bezpieczne?

Przewody bezpieczne są obecnie używane w wielu obiektach. Kiedy wybierane są one najczęściej? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące przewodów bezpiecznych i ich zastosowania!

Czym są przewody bezpieczne?

Przewody bezpieczne to nazwa odnosząca się do kabli elektroenergetycznych, które ze względu na swoją budowę wykazują dodatkowe właściwości ochronne.

Takie przewody są obecnie używane w wielu instalacjach elektrycznych, by podnieść ich bezpieczeństwo.

Szeroka gama tego typu przewodów sprawia, że można również dopasować je do konkretnego przeznaczenia, w tym do warunków, w których mają być one użytkowane.

Przewody bezpieczne – właściwości

Przede wszystkim przewody bezpieczne powalają na uzyskanie wysokiego stopnia ochrony w razie pożarów. Wykazują one zatem właściwości ognioodporne. Są one używane zatem w ramach instalacji o właściwości przeciwpożarowych, by zadbać o bezpieczeństwo budynku.

Materiały używane do produkcji tego typu kabli charakteryzują się wysoką odpornością na ogień, dlatego nawet w trakcie pożarów mogą one spełniać swoją funkcję.

Dodatkowo materiały stosowane na przewody bezpieczne wyróżniają się brakiem szkodliwych substancji, które mogą wydzielać niebezpieczne pary. Takie kable określane są wtedy jako bezhalogenowe.

Kiedy stosuje się przewody bezpieczne?

Ze względu na posiadane właściwości przewody bezpieczne znalazły zastosowanie w wielu różnych obiektach, gdzie mogą one zapewnić sprawne działanie montowanych w nich instalacji.

Najczęściej przewody bezpieczne stosowane są w celu zasilania:

  • Oświetlenia awaryjnego,

  • Systemów alarmowych,

  • Systemów do sygnalizacji,

  • Automatyki pożarowej,

  • Systemów służących do oddymiania,

  • Systemów kontrolnych.

Gdy zostaną on zastosowane w powyższych instalacjach, wtedy zmniejszają one ryzyko ich nieprawidłowego działania w razie pojawienia się usterek.

Wobec tego instalacje bezpieczeństwa, w tym instalacja PPOŻ w budynku, mogą zapewnić właściwą skuteczność i umożliwić przykładowo zasygnalizowanie pożaru, uruchomienie alarmu, włączenie świateł potrzebnych do ewakuacji.

Warto też wskazać, że przewody bezpieczne często używane są w ramach instalacji fotowoltaicznych na zewnątrz, by zapewnić lepszą ochronę przed usterkami. Instalacje tego typu narażone są na działanie niekorzystnych czynników pogodowych, w tym niskich i wysokich temperatur, promieniowania UV, więc zwykłe przewody mogą szybko ulec wtedy uszkodzeniu.

Gdzie można zakupić przewody bezpieczne?

Sprzedażą przewodów bezpiecznych zajmują się sklepy sprzedające elementy instalacji elektrycznych. Największy wybór produktów od różnych marek dostępny jest w sklepach działających online.

ZOBACZ WIĘCEJ

Co wyróżnia dobrego producenta kotłów na pellet?

Ogrzewanie domów i budynków jest nieodłącznym elementem naszego życia. Wraz ze wzrostem kosztów energii elektrycznej, coraz więcej osób zwraca uwagę na alternatywne źródła ogrzewania,...

Gazy techniczne w wiązkach – jakie są rodzaje?

Gazy techniczne są stosowane w wielu branżach, takich jak przemysł chemiczny, metalurgiczny, elektroniczny i spożywczy. Gazy te są wytwarzane w różnych postaciach, a jedną...

T-shirty damskie medyczne – jakie są rodzaje?

T-shirty damskie medyczne to często wykorzystywany element garderoby pracowników służby zdrowia. Ich wybór zależy przede wszystkim od wymagań pracy oraz gustu użytkownika. W tym...