Łazienka dla dzieci – pomieszczenie dopasowane do potrzeb najmłodszych

Łazienka a dzieci

Łazienka dla dzieci to rozwiązanie, które coraz częściej pojawia się w naszych domach. Specjalnie przygotowane pomieszczenie idealnie odpowiada potrzebom najmłodszych, dzięki czemu nasze pociechy szybciej uczą się samodzielności oraz znacznie łatwiej jest im wykonywać codzienne obowiązki. Łazienka dla dzieci może być osobnym pomieszczeniem bądź może zostać połączona z tradycyjną łazienką dla dorosłych.

Na co należy więc zwrócić uwagę projektując łazienkę dostosowaną do potrzeb najmłodszych? Przede wszystkim na rozmiar oraz wysokość sanitariatów. Korzystanie z “dorosłych” elementów wyposażenia łazienki jest nierzadko niezwykle kłopotliwe dla najmłodszych, dlatego w większości przypadków rodzice decydują się na stworzenie przestrzeni tylko dla najmłodszych domowników. Co więcej, warto zadbać o bajkowy, kolorowy klimat w łazience. Warto, aby dziecko odnalazło odrobinę zabawy w codziennych obowiązkach.

Łazienka dostosowana do potrzeb najmłodszych

Zacznijmy od najważniejszego, czyli od dostosowania poszczególnych elementów wyposażenia do wzrostu oraz potrzeb najmłodszych. Najważniejsza oczywiście jest toaleta. Należy kupić nieco niższy model, z którego łatwo będzie korzystać nawet małym dzieciom. Drugi bardzo ważny element to umywalka zamontowana na odpowiedniej wysokości. Producenci bardzo często proponują zamontowanie umywalki w nieco niższym blacie. To dobre rozwiązanie, ale nie jedyne, szczególnie jeśli łazienka będzie przeznaczona również dla użytku dorosłych.

Znacznie tańszym oraz łatwiejszym sposobem na przygotowanie łazienki dla najmłodszych jest podstawka, dzięki której Twoje dziecko samodzielnie sięgnie do umywalki. Takie podstawki są ogólnodostępne w sklepach i bez problemu dobierzemy ją do potrzeb naszego malucha. Oferowane przez producentów podstawki często nawiązują do ulubionych postaci oraz kreskówek najmłodszych. Taki element wyposażenia łazienki z pewnością przypadnie do gustu Twojej pociechy.

Bajkowy klimat

Bajkowy klimat jest niezwykle ważny, dzięki niemu dziecko będzie czuło się swobodnie w każdego rodzaju przestrzeni i z przyjemnością będzie spędzało czas w łazience. Często oderwanie najmłodszych od zabawy i namówienie na czynności higieniczne w łazience związane jest z dużą ilością płaczu oraz nerwów. Łazienka z bajkowym klimatem pozwoliłaby pożegnać ten pomysł raz na zawsze, a do tego my otrzymamy bardzo ciekawe, kolorowe wnętrze w przestrzeni naszego mieszkania.

Sposobów na stworzenie bajkowego klimatu jest kilka, jednakże my zajmiemy się bajkowymi ścianami oraz dodatkami do wnętrza. Po pierwsze odpowiedni wybór kafelek. Nie bójmy się kolorów, im wnętrze bardziej kolorowe, tym lepiej podoba się najmłodszym. Jeśli przygotowujemy łazienkę dla chłopca można pozwolić sobie na kafelki na przykład w kolorze klocków lego. Do gustów dziewczęcych zdecydowanie łatwiej trafia różowe bądź pastelowe wykończenie, które będzie podobało się nawet kiedy nasza młoda dama stanie się nastolatką. Jeśli jednak chcielibyśmy postawić na nieco bardziej bezpieczne rozwiązanie, które nie będzie wiązało się z szybkim remontem, kupmy dużą ilość bajkowych obrazów, które powiesimy na ścianach w łazience.

Bajkowe elementy codziennego użytku w dziecięcej łazience

Elementy codziennego użytku z bajkowymi motywami to również ciekawy sposób na wypełnienie dziecięcej przestrzeni w łazience. Kolorowe chodniczki z ulubionymi bohaterami, zasłonki do prysznica czy akcesoria higieniczne to niedrogi, a zarazem bardzo efektywny sposób,który z pewnością zadowoli każde dziecko w łazience. Inspiracji jest bez liku, dlatego z pewnością znajdziesz elementy wyposażenia z ulubionym bohaterem Twojego dziecka.